Japan je bio nespreman za nuklearnu nesreću poput one koja je pogodila nuklearnu elektranu Fukushima, priznala je japanska vlada u izvještaju podnesenom Međunarodnoj agenciji za nuklearnu energiju (IAEA)
U izvještaju stoji i da je nedovoljan nadzor također možda pridonio krizi. Vlasti su obećale da će učiniti državnog nuklearnog regulatora (Nisa) neovisnim o ministarstvu industrije, koje također promovira nuklearnu energiju.
Nisa je udvostručila prvotnu procjenu radijacije u prvom tjednu nakon katastrofe. Sadašnje procjene govore da je 770,000 terabekerela ispušteno u atmosferu, što je više od prvotno procijenjenih 370,000 terabekerela.
Iako je posljednji iznos čini svega 15 posto ukupno ispuštene radijacije u Černobilu 1986. godine, sada je sigurno da je kontaminacija područja oko Fukushime daleko veća nego što je ranije mislilo.
Više od 80,000 žitelja u radijusu od 20 kilometara od nuklearke Fukushima evakuirano je iz svojih domova, dok je dobrovoljna evakuacija na snazi u ostalih 20-30 kilometara od nuklearke.
Gotovo tri mjeseca nakon krize, Fukushima i dalje ispušta radioaktivne tvari.
Državni tajnik Yukio Edano kaže da se razmatraju nove evakuacije.
O nespremnosti japanske vlade za katastrofu velikih razmjera svjedoči izvješće posebne radne grupe koje će biti predano IAEA-i do kraja mjeseca.
'Veoma ozbiljno pristupamo činjenici da nije bilo dovoljne pripreme za teške nesreće', stoji u izvještaju.
'U svjetlu lekcija naučenih iz ovog incidenta, Japan je prepoznao da je potrebna temeljna nuklearne sigurnosti', stoji u izvješću, u kojem se priznaje i da su se tri reaktora rastopila ranije nego što se to prethodno mislilo.
Pregrijavanje je oštetilo reaktor broj 1 pet sati nakon potresa i cunamija, reaktor broj dva u roku od 80 sati, a reaktor broj 3 nakon 79 sati.