Odluku da se trojica crnogorskih političara proglase nepoželjnima uoči sjednice Vlade RH komentirao je i ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman
MVEP je jutros priopćio da su proglašeni nepoželjnima u Hrvatskoj. Govoreći o toj odluci uoči sjednice Vlade, ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman pojasnio je da je do te odluke došlo zbog njihovog narušavanja dobrosusjedskih odnosa s Republikom Hrvatskom i kontinuiranog zloupotrebljavanja Republike Hrvatske u unutarnje političke svrhe.
'Osobe koje smo naveli svojim su sustavnim radom i aktivnostima vodile do pogoršanja odnosa dviju država te dovele do situacije da su narušeni', rekao je Grlić Radman, dodavši da je Hrvatska i ranije slala upozorenja.
'To pokazuje da Crna Gora nije okrenuta razvijanju dobrosusjedskih odnosa i europskim vrijednostima. Naravno, Hrvatska će nastaviti podržavati proeuropske snage u Crnoj Gori. Siguran sam da ima stranačkih lidera kojima je stalo do dobrosusjedskih odnosa', rekao je Grlić Radman.
Kazao je da on kao ministar zasad nije dobio službenu reakciju Crne Gore. Ponovio je da se Hrvatska svojim djelovanjem uvijek trudila pomagati Crnoj Gori.
'Crna Gora je imala i uživala našu pomoć, našu stručnu pomoć. Tako da nam nisu jasni ishitreni potezi crnogorske vlade. Umjesto da se okrenu budućnosti, europskoj perspektivi Crne Gore, rade sve kako bi narušili odnose', dodao je Grlić Radman, podsjetivši da je njemu bio uskraćen posjet brodu Jadran te da je Hrvatskoj sporno ime bazena u Kotoru, nazvanog po stražaru zloglasnog logora Morinj.
'Ti potezi ne doprinose prijateljstvu', kazao je šef diplomacije.
Upitan hoće li Hrvatska blokirati Crnu Goru na putu prema EU, kazao je: 'To nije europska vrijednost, blokada je instrument koji se izbjegava. Traže se drugi mehanizmi donošenja odluka i kako utjecati na neke odluke. Svaka zemlja članica EU-a mogla je istaknuti određena mjerila. Crna Gora mora ispuniti završna mjerila kako bi zatvorila 23. poglavlje. Ratni zločini, pitanje nestalih i odštete logorašima neriješena su pitanja i čekamo odgovore već 32 godine. Došao je trenutak da se Crna Gora okrene vladavini prava, europskim vrijednostima, i u tome joj je Hrvatska saveznik.'
Odluku MVEP-a komentirao je i potpredsjednik crnogorske vlade Aleksa Bečić, jedan od 'nepoželjnih', kazavši da Hrvatska nema kriterija.
'Gospodin Bečić vodi jednu važnu stranku, a iz njegove stranke su i ministar koji je uskratio mogućnost posjeta školskom brodu Jadran i gradonačelnik koji je promijenio ime bazena u Kotoru. Mislim da to dovoljno govori o smjeru u kojem ide stranka kojoj je na čelu Bečić', kazao je Grlić Radman.
Grlić Radman nije mogao izbjeći pitanja o povećanju plaća dužnosnika. 'U politici smo jer nam je to čast, zbog osjećaja lojalnosti prema Hrvatskoj. Tako je i meni čast biti u najuspješnijoj Vladi. Važno je uskladiti plaće. Odgovornost je velika, a plaće su premale, znam da sam ja ispod 50. mjesta po primanjima u Ministarstvu. Ministri u zapadnim zemljama imaju veće plaće', kazao je.