nategnuti odnosi

Poslali notu: Hrvatska trojicu crnogorskih političara proglasila nepoželjnima

25.07.2024 u 10:22

Bionic
Reading

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova poslalo je Crnoj Gori diplomatsku notu u kojoj tu državu obavještavaju da su trojica njihovih političara, visokih državnih dužnosnika, proglašena nepoželjnima u Hrvatskoj

'Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske danas je notom koja je upućena Veleposlanstvu Crne Gore u Zagrebu izvijestilo Crnu Goru da je Republika Hrvatska proglasila Andriju Mandića, predsjednika Skupštine Crne Gore, Milana Kneževića, zastupnika u Skupštini Crne Gore, te Aleksu Bečića, potpredsjednika Vlade Crne Gore, nepoželjnima u Republici Hrvatskoj zbog sustavnog djelovanja na narušavanju dobrosusjedskih odnosa s Republikom Hrvatskom i kontinuiranog zloupotrebljavanja Republike Hrvatske u unutarnje političke svrhe', priopćili su iz MVEP-a.

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova žali što je većina u Skupštini Crne Gore odlučila zanemariti kontinuirane pozive Republike Hrvatske da ne povlači poteze koji bi se na negativan način mogli odraziti na naše bilateralne odnose i europski put Crne Gore. U tom kontekstu djelovanje spomenutih političkih dužnosnika posebno se izdvaja, a njihovo postupanje nikako se ne može smatrati dobronamjernim i dobrosusjedskim u odnosu na Republiku Hrvatsku niti je sukladno deklariranom cilju članstva Crne Gore u Europskoj uniji, poručuju iz Ministarstva.

'Dobrosusjedski odnosi su jedan od ključnih elemenata procesa proširenja, kao i procesa stabilizacije i pridruživanja te jedan od ključnih kriterija za ocjenjivanje napretka u pristupnom procesu Crne Gore, sukladno Pregovaračkom okviru Europske unije za Crnu Goru. Hrvatska podržava europsku Crnu Goru, podržava proces pristupanja Europskoj uniji i zalagala se za napredak na europskom putu Crne Gore. Republika Hrvatska očekuje da će se Crna Gora ponašati u skladu s europskim vrijednostima i u europskom duhu te da će svoje napore usmjeriti na daljnje ispunjavanje uvjeta i mjerila u pristupnom procesu', zaključuje MVEP.

Podsjetimo, odnosi Hrvatske i Crne Gore već neko vrijeme su nategnuti zbog izglasavanja crnogorske 'Rezolucije o genocidu u Jasenovcu', koju je inicirala prosrpska i proruska desnica u crnogorskom parlamentu. U rezoluciji se ističe da su u logoru Jasenovac, između 1941. i 1945. godine, mučeni i ubijani Srbi, Židovi, Romi, Hrvati i pripadnici drugih naroda. Predlaže se da 22. travnja, dan kada je logor rasformiran, bude proglašen 'Danom sjećanja na genocid u Jasenovcu' i da se svake godine obilježava u Crnoj Gori.

Andrija Mandić
  • Andrija Mandić
  • Andrija Mandić
  • Andrija Mandić
  • Milan Knežević
  • Milan Knežević
    +3
Hrvatska crnogorske političare proglasila nepoželjnima Izvor: Pixsell / Autor: R.R./ATAImages/PIXSELL

Izglasavanje rezolucije hrvatska je Vlada već osudila i taj potez ne smatra dobrosusjedskim. Dapače, kako su prije mjesec dana pojasnili iz MVEP-a, Hrvatska smatra neprihvatljivim, neprimjerenim i nepotrebnim donošenje rezolucije čija namjera nije izgradnja kulture sjećanja i pomirbe, već instrumentalizacija sjećanja na žrtve Jasenovca radi kratkoročnih političkih ciljeva njenih inicijatora.

Zbog rezolucije je posjet Crnoj Gori otkazao i predsjednik Europskog vijeća Charles Michel, a njeno donošenje osudio je i crnogorski predsjednik Jakov Milatović.