PRVI PUT KORIŠTENA U RATU

Raketa ispaljena na Dnjipro nosila je više bojevih glava. Što još znamo o Putinovom novom oružju

21.11.2024 u 22:49

Bionic
Reading

Eksperimentalna ruska balistička raketa jutros ispaljena na ukrajinski grad Dnjepar nosila je više bojevih glava, javlja CNN pozivajući se na neimenovane izvore

Oružje poznato kao višestruko neovisno ciljano povratno vozilo (MIRV) nosi niz bojevih glava od kojih svaka može ciljati određenu lokaciju, omogućujući jednom balističkom projektilu da pokrene veći napad.

Prilikom raketnog napada u četvrtak MIRV nije bio naoružan nuklearnim bojevim glavama, ali je korištena raketa dizajnirana za nuklearno, a ne konvencionalno oružje, piše CNN.

MIRV-ovi su razvijeni tijekom Hladnog rata kako bi omogućili isporuku više nuklearnih bojevih glava jednim lansiranjem. Minuteman III, američki interkontinentalni balistički projektil, također je naoružan MIRV-ovima.

Raketni napad na Ukrajinu 7.7.2024.
  • Raketni napad na Ukrajinu 7.7.2024.
  • Raketni napad na Ukrajinu 7.7.2024.
  • Raketni napad na Ukrajinu 7.7.2024.
  • Raketni napad na Ukrajinu 7.7.2024.
  • Raketni napad na Ukrajinu 7.7.2024.
    +8
Raketni napad na Ukrajinu (ilustrativna galerija) Izvor: EPA / Autor: SERGEY DOLZHENKO

Tom Karako, voditelj obrane od projektila u Centru za strateške i međunarodne studije (CSIS), kaže da je ovo vjerojatno prvi put da je MIRV korišten u borbi.

Korištenje ove vrste projektila naoružanih konvencionalnim bojevim glavama eskalacija je ruskog nuklearnog zveckanja oružjem, rekao je Karako, te kao primjer navodi nedavno ažuriranje nuklearne doktrine Vladimira Putina.

Ruski čelnik rekao je u svom televizijskom obraćanju i da su nove rakete sposobne dostići brzinu od deset macha, deset puta veću od brzine zvuka.

Izvor: Društvene mreže / Autor: The Telegraph

Analitičar oružja Chris Partridge za BBC je objasnio da je to na gornjem rubu definicije hipersoničnog, što rijetka oružja mogu postići. Brzina je važna jer što brže projektil putuje, brže stiže i do cilja, stoga obrambena vojska ima manje vremena za reakciju.

Takvi projektili se kod spuštanja prema cilju mogu i manevrirati, što posebno otežava presretanje raketnim sustavima kao što je Patriot. Iako to nije novost za vojske koje su navikle na obranu od takvih prijetnji, kaže da uz veću brzinu obrana postaje puno kompliciranija.

Rusi su u napadu na Dnjepar navodno upotrijebili ICBM, interkontinentalni balistički projektil RS-26 Rubež. Većina modernih ICBM-ova podržava više nezavisnih bojevih glava (MIRV), omogućavajući jednoj raketi da nosi nekoliko bojevih glava, od kojih svaka može pogoditi različitu metu i to po više stotina kilometara udaljene jedna od druge. U ovom slučaju izgleda da su sve bile koncentrirane na jednu metu.

Smatra se da je korištenje ovog oružja odgovor Rusije na odluku SAD-a da dopusti Ukrajini korištenje ATACMS-a u dubini ruskog teritorija.