Ako ništa ne radite, ne možete očekivati drugačiji rezultat, ustvrdio je Davor Majetić, glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca osvrćući se na prognoze MMF-a prema kojima će BDP u Hrvatskoj i ove godine pasti
Prema Majetiću, sve što bi trebalo imati za posljedicu promjene i rast u Hrvatskoj i dalje se ne događa pa stoga ne treba drugo očekivati nego stagnaciju i pad.
'Reforme se najavljuju, ali ih zapravo nema. U HUP-u smo zabrinuti jer sve što se poduzima zahvaća vrlo uski segment. Imamo premale i populističke promjene. O Zakonu o radu, primjerice, progovaramo već godinu i pol, a još uvijek ne znamo kada će doći', upozorio je Majetić u Varaždinu gdje je, nakon Osijeka, Splita i Rijeke, osnovana četvrta podružnica HUP-a čiji ured vodi Jasminka Porobija
Glavni direktor HUP-a tvrdi da su u Vladi svjesni situacije, ali upitno je postoji li dovoljno volje i želje za promjenama. 'Kao što znate, predsjednik Vlade često govori da traži neki srednji put izlaska iz krize, a mi mislimo da nema vremena za ići po srednjom putu, već nam trebaju ozbiljne i oštre promjene uvažavajući pri tome socijalno stanje u zemlji. Na zagovaramo da se ide 'sabljom' i reže bez plana, već da se napravi plan oporavka koji će jamčiti izlazak iz krize i održivi razvoj idućih godina', naglasio je Majetić.
Dodao je da su promjene nužne istovremeno na nizu područja, kao što je tržište rada, javna administracija, teritorijalni ustroj, zdravstvo, obrazovanje, pravosuđe i fiskalna disciplina kako bi hrvatska država postala učinkovita i trošila manje novca poreznih obveznika.
'Jedna ili dvije mjere nemaju smisla. Moramo raditi više toga istovremeno kako bi država postala jeftinija, građani i poslodavci plaćati manje poreze za servise koji će biti i bolji, a time biti konkurentniji i početi stvarati nova radna mjesta. Bez gospodarstva nema oporavka i kvalitetnog života u Hrvatskoj. To pokušavamo objasniti javnosti, sindikatima i Vladi.
Stoga moramo svi zajedno ozbiljno razgovarati da bi se stvorilo normalno okruženje u kojem će gospodarstvo moći funkcionirati, jer tada će radnici imati gdje raditi, sindikat imati članstvo, a vlada dovoljno novca u proračunu da razvija određene zajedničke usluge koje su važne za građane, kao što su zdravstvo i obrazovanje. HUP u tome mora biti ravnopravan partner kojeg treba ozbiljno doživljavati. To vrijedi osobito sada kada imamo krizu i kada su prilike vrlo složene i teške, kada svi trebamo staviti glave skupa i ozbiljno razgovarati, poručio je Majetić.
Kako bi HUP dobio više informacija, prijedloga i kritika te pokušati riješiti probleme poslodavaca, u Varaždinu je osnovana podružnica za četiri županije: Koprivničko-križevačku, Krapinsko-zagorsku, Međimursku i Varaždinsku županiju.
'Regionalni pristup važan je s obzirom na lokalni razvoj gospodarstva i investicija i javne vlasti. Zbog toga smo htjeli doći malo bliže da shvatimo probleme poslodavaca koji su vezani uz ovu regiju, a koji nisu samo horizontalni, kao što je Zakon o radu te da čujemo preporuke i prijedloge poslodavaca ove regije kako da unaprijedimo gospodarstvo ove regije i Hrvatske, a s obzirom na iskustvo i uspješnost. Svaka regija ima specifične probleme, pa tako i sjeverozapadna Hrvatska, koja je u industrijskom smislu najrazvijenija. Tu su poslodavci vrlo uspješni. Izvoz i surađuju s inozemstvom pa smo možda trebali osnovati podružnicu i ranije', zaključio je Majetić.