SLIKA OD KOJE STAJE DAH

Rover na Marsu snimio najimpresivniji selfi

25.08.2015 u 16:20

Bionic
Reading

Popularnost snimanja i objavljivanja selfija posljednjih godina ne raste samo na Zemlji, već i u svemiru. NASA-in rover Curiosity još od 2012. radi svoje autoportrete na Marsu, a nedavno, prigodom treće obljetnice slijetanja, napravio je nekoliko osobito fascinantnih snimaka samoga sebe iz neuobičajene perspektive

Posebnost novog selfija sastoji se u tome što ga je marsovsko vozilo prvi put napravilo odozdo i to usred važnog posla bušenja kamene stijene Buckskin u podnožju planine Mount Sharp.

Lokacija je znanstveno izuzetno važna jer je uzorkovanje Buckskina pokazalo da je, za razliku od ostalih mjesta bušenja, iznenađujuće bogat silicijem.

Fotografije koje je objavila NASA zapravo su sastavljene od više snimki koje je 5. kolovoza napravila kamera visoke rezolucije u boji Mars Hand Lens Imager (MAHLI), postavljena na roverovu robotsku ruku dugu 2,1 metara.

Dosadašnje selfije Curiosity je snimao iz blago uzdignute pozicije tako da su se na njima vidjeli uređaji, gornji dijelovi vozila veličine automobila i nešto panorame oko njega. Rover je znao napraviti i neke snimke svojih kotača i podvozja, međutim one nisu bile naročito fotogenične niti im je to bila svrha – služile su prije svega provjeri stanja aluminijskih kotača koji se na Marsovu oštrom kamenju relativno brzo troše i oštećuju. Svaki od šest kotača ima promjer od pola metra, a širok je 40 centimetara. Nakon posljednjih snimanja koja su pokazala da oštećenja ubrzano rastu, kontrolori misije promijenili su rutu kretanja rovera kako bi putovao mekšim terenom. Na nekim selfijima jasno se vidi da se jedan komadić marsovske stijene zabio u jedan od kotača.

Na snimci gore, uz Curiosity i okolno tlo, vide se i dvije sive mrlje. One se sastoje od prašine nastale bušenjem stijena.

NASA-ini stručnjaci tumače da se na posljednjem autoportretu ne vide dijelovi robotske ruke koja je za snimanja bila položena gotovo vodoravno jer su izašli iz vidokruga fotografija koje su upotrijebljene za sastavljanje mozaika.

Curiosity je već odradio svoju primarnu zadaću – pronašao je područje nazvano Yellowknife Bay koje je davnoj i vlažnoj Marsovoj prošlosti moglo biti nastanjivo. Ono sadrži brojne minerale neophodne za održavanje života.