Pregovori između američkih, ukrajinskih i europskih dužnosnika o okončanju ruskog rata u Ukrajini prebačeni su na nižu razinu nakon što je američki državni tajnik Marco Rubio iznenadno otkazao svoje putovanje u London
Činjenica da Rubio neće doći dovela je do otkazivanja šireg sastanka šefova diplomacije Ukrajine, Velike Britanije, Francuske i Njemačke, iako se pregovori nastavljaju na nižoj razini.
Sjedinjene Američke Države će sada predstavljati general Keith Kellogg, izaslanik predsjednika Donalda Trumpa za Ukrajinu.
Do snižavanja razine pregovora dolazi u ključnom trenutku, svega nekoliko dana nakon što je Trump upozorio da bi Washington mogao odustati od pregovora ako oni uskoro ne budu napredovali. Trump je povećao pritisak u nedjelju kada je rekao da se nada da će Moskva i Kijev postići sporazum ovog tjedna ne bi li okončali trogodišnji rat.
Nastavljaju se neslaganja oko budućnosti Ukrajine
Izvor blizak pregovorima je rekao da Rubio odustao od putovanja nakon što je Ukrajina u utorak sastavila dokument za Europljane, u kojem tvrdi da neće biti rasprave o teritorijalnim pitanjima dok se ne ostvari "potpuno i bezuvjetno primirje".
Izvor je kazao da bi napetost SAD-a mogla upućivati na to da se ukrajinska pozicija ne slaže s onim što su predstavnici Washingtona dosad dogovorili s ruskom stranom. Rubio je kasno u utorak razgovarao s britanskim ministrom vanjskih poslova Davidom Lammyjem i kazao da će ponovo zakazati putovanje u narednim mjesecima nakon "tehničkih sastanaka" u srijedu.
Govoreći o svom dolasku u London s ministrima za vanjske poslove i obranu, savjetnik ukrajinskog predsjednika Andrij Jermak je rekao da će se pregovori usredotočiti na načine za postizanjem potpunog i bezuvjetnog primirja kao prvog koraka prema miru.
"Unatoč svemu, radit ćemo za mir", rekao je na društvenim mrežama.
Sastanak predstavlja nastavak sličnog događaja u Parizu prošlog tjedna, gdje su američki, ukrajinski i europski dužnosnici raspravljali o načinima da krenu naprijed i približe stavove.
Tijekom tih pregovora, Trumpov posebni izaslanik Steve Witkoff je sudionicima predstavio dokument s prijedlozima prema kojima bi prije svega Ukrajina, ali i Rusija, trebale načiniti ustupke, prema troje diplomata upućenih u pregovore.
Teški prijedlozi
Neki od prijedloga Washingtona bili su neprihvatljivi za europske zemlje i Kijev, reklo je više izvora. Francuski šef diplomacije Jean-Noel Barrot je u utorak kazao da su Europljani prenijeli SAD-u što smatraju pitanjima o kojima nije moguće pregovorati u sklopu potencijalnog mirovnog sporazuma.
Rubio je prošlog tjedna rekao da je američki okvir, koji su on i Witkoff predložili u Parizu, ohrabrujuće dobro primljen. No, izvori tvrde da je među američkim prijedlozima bilo priznavanje nezakonite ruske aneksije Krima, što je posve neprihvatljivo za Europu i Ukrajinu.
Ukrajina i europske zemlje bi također trebale prihvatiti rusku kontrolu nad preostalih 20 posto ukrajinskog teritorija. Također, ukrajinsko članstvo u NATO-u bi bilo isključeno, a SAD bi počeo ukidati sankcije za Rusiju. Svrha razgovora u Londonu jest premostiti razlike i pronaći područja koja bi mogla zadovoljiti Moskvu i otvoriti ozbiljne pregovore, rekli su diplomati.
Osim Krima, postoje i druga teška pitanja, uključujući ruski zahtjev da Europska unija ukine svoje sankcije prije nego što pregovori završe, čemu se EU strogo protivi, tvrde diplomati.