Rusi u ponedjeljak slave 60. godišnjicu prvog čovjekovog leta u svemiru, podviga kozmonauta i sovjetskog heroja Jurija Gagarina koji ostaje jedna od najcjenjenijih ličnosti Rusije
Ruski predsjednik Vladimir Putin tim povodom putuje u Engels, grad na jugu države, na obali Volge, na mjesto gdje je Gagarin sletio nakon povijesnog leta i gdje se nalazi spomenik tom činu.
Godišnjica leta u svemir „dan je nacionalnog ponosa“ za Rusiju, rekao je u petak Putinov glasnogovornik Dmitrij Peskov.
Raketa Vostok s 27-godišnjim Gagarinom lansirana je 12. travnja 1961. s kozmodroma u Kazahstanu, tada dijelu Sovjetskog Saveza.
Let je trajao samo 108 minuta, odnosno jedan krug oko Zemlje.
Legenda o čovjeku koji je od skromnih početaka postao sovjetski heroj živi i danas, a Gagarinov let se svake godine u Rusiji obilježava kao „Dan kozmonautike“, piše agencija France Presse.
Kapsula Vostoka izložena je u moskovskom Muzeju kozmonautike gdje se u utorak otvara izložba o Gagarinu.
Posjetitelji će tamo moći vidjeti dokumente, fotografije i osobne predmete Gagarina od kojih neki datiraju iz njegovog djetinjstva. Sam Gagarin poginuo je 1968. u padu zrakoplova.
„To je vjerojatno jedino prezime koje svi znaju, od četverogodišnjaka do starijih od 80“, rekao je Vjačeslav Klimentov, povjesničar i zamjenik direktora istraživanja tog muzeja.
„Mislim da Gagarinov podvig, odlazak čovjeka u svemir po prvi put, ujedinjuje sve Ruse“, dodao je.
Taj let ostaje izvor ponosa u Rusiji i simbol dominacije Sovjetskog Saveza u svemirskoj utrci te ere. Četiri godine prije Gagarina SSSR je već postao prva država koja je poslala satelit u orbitu, nazvan Sputnjik.
Šezdeset godina kasnije, Rusija nastavlja redovito slati svoje kozmonaute na Međunarodnu svemirsku postaju (ISS). U petak je ruska letjelica Sojuz, ukrašena u čast Gagarina, poletjela s Bajkonura s dva Rusa i jednim Amerikancem.