POVEZIVANJE SILA BRICS-a

Rusija ima plan protiv hegemonije Zapada

Bionic
Reading

Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južna Amerika – BRICS: mogu li ove raznolike države i kulture s četiri kontinenta osvijestiti svoju ulogu u tekućoj epohi i zajedno skinuti 'Zapad' s pozicije svjetskog šefa? Strateški dokument ruske vlade pokazuje da Moskva namjerava politički povezati nove sile u razvoju kako bi zajedno pružile otpor SAD-u i europskim mu partnerima u borbi za svjetski primat

Dokument na 133 stranice bit će predstavljen na summitu BRICS-a koji se ima održati u južnoafričkom Durbanu od 26. do 27. ožujka.

BRICS je, podsjetimo, akronim udruženja sastavljen od prvih slova navedenih država tako da aludira na englesku riječ 'bricks' (cigle). U tim zemljama živi skoro tri milijarde ljudi, a zajednički bruto društveni proizvod im se u zadnjih desetak godina gotovo udeseterostručio.

Dokument koji je ovih dana dospio u ruske medije sastavio je Nacionalni komitet za proučavanje BRICS-a, osnovan 2011. po nalogu tadašnjeg predsjednika Dmitrija Medvedjeva.

Rusija želi da BRICS postane alternativni centar utjecaja u svijetu nakon globalne ekonomske krize u kojoj euroatlantske sile gube dosadašnje vodeće pozicije. Glavni prigovori za postojeći planetarni poredak jesu sljedeći: 'nestabilnost, gubitak ravnoteže i kriza globalne regulacije'.

'Erozija starog ne daje šansu rođenju novog... Rastuća mogućnost da Euroatlantik izgubi svoju glavnu prednost – ekonomsko prvenstvo – te zajedno s time moralno liderstvo otvorila je pred potencijalnim globalnim igračima perspektive drukčijih geohistorijskih događanja', zaključak je dokumenta kojeg navodi dnevnik Kommersant.

Rusija tu vidi priliku za nove svjetske sile načelno objedinjene u kraticu BRICS : kao prednost Kine izdvaja ekonomiju, kod Brazila naglašava ekološke potencijale i resurse, kod Indije znanstveni i demografski potencijal, a Južnoafričku Republiku promatra kao 'vrata u Afriku'. Svoj pak forte Rusija vidi u vojnoj i političkoj moći te ambiciji da bude nekovrsni trener spomenutih država pri njihovom izlasku po ono što im na svjetskoj sceni u 21. stoljeću, kako vjeruju, pripada.

Autori dokumenta zalažu se za 'reformu zastarjele valutno-financijske arhitekture' te 'uspostavljanje demokratičnijeg i pravednijeg međunarodnog ekonomskog režima'.

Rusija želi iskoristiti svoj autoritet za nadvladavanje slabosti i sporova koji prate Brazil, Indiju, Kinu i Južnoafričku Republiku. Tražit će se da se proširi Vijeće sigurnosti UN-a, pa da u njega uđu i ostale članice, uz već stalne Rusiju i Kinu. Želi posredovati u rješavanju teritorijalnih sporova između Kine i Indije, ublažiti međusobno suparništvo novih sila u borbi za svjetske resurse i uskladiti problematične modele razvoja koji prijete ekologiji.

No ostaje problem ideološkog deficita. Osim emancipacije od zapadnog patronata, nijedna od navedenih država još nije ponudila prihvatljivu alternativu ni napredan model razvoja za svijet u 21. stoljeću. Sve one pate od stravičnih socijalnih razlika koje njihovi režimi podržavaju, brutalne eksploatacije jeftine radne snage koja ponegdje prelazi i u kmetstvo te razine kriminaliteta i nesigurnosti na ulicama koja je uglavnom neusporediva s europskim društvima. Tu su i problemi grubih, masovnih kršenja temeljnih ljudskih prava, zatiranja demokratskih inicijativa nauštrb autoritarnih modela vladanja, duboko ukorijenjena korupcija na svim razinama te ekonomski rast koji se temelji na devastaciji okoliša i manjku novih tehnologija.

Osim što se protive vojnim intervencijama u suverene države i korištenju međunarodnih institucija (npr. Vijeća sigurnosti UN-a) za rušenje režima koji su nepoćudni Sjedinjenim Američkim Državama, sile BRICS-a nemaju odgovor na krizu kapitalizma i gubitak vjere u humanističke ideje 20. stoljeća, nego se uglavnom nude kao alternativni stožeri divljih varijanti klasnih odnosa.