Zakon o protuminskom djelovanju nije usklađen s nizom zakona, ali ni Ustavom, a donošenjem zakona pokušava se iz temelja promijeniti dosadašnji način i postupke razminiranja, kritike su koje su tijekom saborske rasprave stigle od strane oporbenog HDZ-a i ORaH-a. Iako u oporbi tvrde da će novi zakon ugroziti živote građan i pirotehničara, s time se vladajući nisu mogli složiti
Da zakon nije u skladu s ostalim zakonima, da je katastrofalno loše napisan te da je u suprotnosti s Ustavom i međunarodnim konvencijama, ustvrdio je u raspravi ORaH-ov Mladen Novak.
'Ovaj zakon će nažalost ugroziti živote građana, a prvenstveno onih na koje se odnosi, a to su pirotehničari. Osim toga, postavlja se pitanje je li žrtva mine i osoba koja je ušla u minsko sumnjiv prostor koji nije propisno obilježen. Po ovom zakonu ispada da nije. Sad si vi sami razmislite o tome ako znate i sami kako su obilježena minska polja i sad ako negdje tablu netko nesavjesno makne, da li je ona pala sama po sebi, osoba koja uđe u to takav prostor i nastrada nije žrtva. Je li to baš logično?' rekao je Novak.
Osvrnuo se i na beneficirani staž pirotehničara. 'Moram priznati da ovo kad sam pročitao da sam i sam bio u nedoumici što je autor htio reći ovime. Zamislite pirotehničaru se zbrajaju sati pod njegovom dnevniku, to mu je uvjet za beneficirani radni staž. To je k'o da kažete, s obzirom na to da kod nas recimo konkretno balerine imaju pravo na beneficirani radni staž, da joj se računa samo ono vrijeme dok je ona na pozornici i pleše balet. U ovom trenutku bi se dogodilo da one skupe uvjet za beneficirani radni staž. Ista priča se odnosi i na pirotehničare', kazao je Novak.
Novak je napomenuo kako sve zemlje regije imaju posebno strog nadzor nad uništavanjem mina dok Hrvatska to prepušta isključivo voditeljima radilišta te nad cijelim postupkom ne provodi nikakvu kontrolu.
'Zakon u bitnom poboljšava kontrolu kvalitete minski sumnjivih područja za 10 do 15 posto', odgovorio mu je zamjenik ministra unutarnjih poslova Evelin Tonković.
Zakonom nije bio zadovoljan ni HDZ-ov Josip Đakić. 'Zakon je u nekim člancima diskriminirajući, opasan po sigurnost građana, ponajviše pirotehničara jer su njime ukinuti svi mehanizmi kontrole koju su provodili djelatnici Hrvatskog centra za razminiranje. Zakon jedino pogoduje poslodavcima u sustavu razminiranja jer su ukinuti svi mehanizmi kontrola što će za posljedicu imati drastično smanjenje kvalitete, njime se ubrzavaju radovi i laka zarada pa u prijevodu možemo zaključiti - pogoduje se pojedincima', rekao je Đakić.
Pobrojao je što sve ne valja s novim zakonom. 'Brzanje u postupcima, omogućavanje podizvođačima da rade samo određene poslove, a izabranim izvođačima i falične stručnosti koje oni imaju, a mogu biti da zapošljavaju podizvođače kojima također kontrola nije u punom obimu stavljena, zapostavljanje nadzora i nadzornika iz HCR-a koji su dosad kvalitetno svoj posao obavljali, prenašanje tih ovlasti na policijske inspektore koji ni iskustva, a niti toliko stručnosti nemaju za te poslove sigurno neće doprinijeti boljitku. Ovaj je zakon zapravo napravljen onako kako ne treba i onako kako u Hrvatskoj ne bi se trebalo raditi', kazao je Đakić.
Predloženim zakonom propisuju se poslovi protuminskog djelovanja te uređuje odgovornost prava i obveze svih sudionika u procesu. Redefiniraju se i pooštravaju uvjeti za pravne osobe i obrtnike u svrhu ishođenja odobrenja za obavljanje poslova razminiranja ručnom detekcijom mina za poslove strojne pripreme površine i za poslove pregleda površine pomoću psa za detekciju mina.
Reguliraju se uvjeti za rad inozemnih pravnih osoba i njihovih zaposlenika te se usklađuju s propisima o radu stranaca koji su usklađeni s direktivama EU-a što važećim Zakonom o humanitarnom razminiranju nije bilo propisano.
Među ostalim, zakonom bi se trebala povećati kontrola kvalitete razminirane površine koju obavlja pirotehnički nadglednik.