'Naprosto ne vjerujem da je ovakve izjave dao političar koji je na čelu zemlje koja želi biti europska. Hrvatska zagovara pomirenje i stalno spušta loptu na zemlju, ali Nikolić očito vidi drugačije situaciju. Ovakvi nastupi nisu u prilog dobrih odnosa i pomirenja. Hrvatska neće podleći toj histeriji' poručio je predsjednik Ivo Josipović srbijanskom predsjedniku govoreći u emisiji Hrvatskog radija 'S predsjednikom uz kavu'
Podsjetimo, predsjednik Srbije Tomislav Nikolić je u intervjuu Kuriru, između ostalog, rekao da odnosi s Hrvatskom, 'zemljom koja slavi svoj zločin", ne idu na dobro, a poziv generala Ante Gotovine da se izbjegli Srbi vrate u Hrvatsku ocijenio - ciničnim, piše Jutarnji list
Ocjenjuje kako i zbog ovakvih Nikolićevih izjava ima malo prostora za povlačenje tužbi za genocid.
Kad je pak riječ o tvrdnjama Nikolića da bi bilo nepristojno primiti Hrvatsku u EU Josipović uzvraća: - Srećom o tome ne odlučuje Nikolić već EU i odluka će biti pozitivna.
Srbijanskim dužnosnicima je također poručio kako se nada da će biti dovoljno mudri i shvatiti da dobri odnosi dviju država zajednički interes.
Neugodno iznaneđenje
Na Nikolićeve izajve reagiralo je i Ministarstvo vanjskih i europskih poslova RH.
'Neugodno smo iznenađeni izjavama predsjednika Republike Srbije Tomislava Nikolića, izrečenim u intervjuu objavljenom danas u dnevnom listu Kurir, koje nimalo ne pridonose normalizaciji odnosa u regiji i smatramo ga lošom porukom za odnose Hrvatske i Srbije' navodi se u priopćenju.
'Odlučno odbacujemo sve tvrdnje o Hrvatskoj izrečene u intervjuu. Hrvatska je zemlja koja poštuje i poštovat će pravosudne institucije, kao jedini mogući način funkcioniranja države. Takav stav je u temeljima uspostavljanja pravne države, koja je, između ostalog, i pretpostavka članstva u EU.'
MVEP podsjeća kako je neslaganje s presudom Haaškog tribunala stvar je osobnog stava svakog pojedinca pa tako i predsjednika Nikolića. Međutim, 'smatramo važnim još jednom istaknuti kako je Hrvatska prihvatila suradnju s Tribunalom, donijela je i Ustavni zakon o suradnji s Haškim sudom, a sve je svoje obveze je ispunila, u skladu s međunarodnim pravilima, pravom i obvezama'.
U slučaju Gotovina i Markač, presuda Haškog suda nedvojbeno konstatira da te dvije osobe nisu odgovorne za ratne zločine počinjene za vrijeme rata na teritoriju Hrvatske te da se u operaciji Oluja nije radilo o udruženom zločinačkom pothvatu.
Ministarstvo podsjeća da su visoki hrvatski dužnosnici više puta naglasili kako to ne znači negiranje zločina koji su počinjeni na teritoriju Republike Hrvatske od strane pojedinaca, ni sa hrvatske ni sa srpske strane. Također, više smo puta naglašavali kako ni zločin ni počinitelj nemaju nacionalnosti, upravo suprotno – svaki počinitelj bez obzira na nacionalnost bit će kažnjen za zločin kojeg je počinio.
'Želimo naglasiti kako je hrvatsko pravosuđe procesuiralo i nastavlja procesuirati pojedince osumnjičene za pojedine zločine. Neki od tih postupaka završili su pravomoćnim presudama i krivci služe ili su odslužili zatvorske kazne.
I još jednom želimo naglasiti – ni u kojem od tih slučajeva nije optužen hrvatski ili srpski narod, odnosno Hrvati ili Srbi. Uvijek se radi o konkretnim pojedincima i konkretnim zločinima', navodi se i priopćenju.