DIPLOMATSKI UDAR?

SAD vrši pritisak: Bijela kuća poručila Ukrajini da 'snizi ton i potpiše taj sporazum'

20.02.2025 u 15:28

Bionic
Reading

Sjedinjene Države odbijaju supodnijeti nacrt rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih naroda, kojom se obilježavaju tri godine od invazije Moskve na Ukrajinu, a koja podržava teritorijalni integritet Kijeva i osuđuje rusku agresiju. Tri diplomatska izvora za Reuters navode da ovaj potez predstavlja potencijalno značajan zaokret najmoćnijeg zapadnog saveznika Ukrajine

Bijela kuća nastavila je u četvrtak vršiti pritisak na Kijev u cilju okončanja rata s Ukrajinom, pozivajući je da ublaži kritike i brzo potpiše sporazum o rijetkim mineralima. 'Moraju utišati kritike i dobro proučiti i potpisati taj sporazum', rekao je savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Mike Waltz, u intervjuu za Fox News.

Otpor Ukrajine u pogledu sporazuma o mineralima i načina na koji Trump vodi mirovne pregovore jednostavno je neprihvatljiv s obzirom na sve što je SAD učinio za Ukrajinu, rekao je. Waltz je to rekao dan nakon što su Trump i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski razmijenili uvrede.

Trump je nazvao Zelenskog neizabranim diktatorom, a Zelenski mu je odgovorio da živi u balonu dezinformacija i da ponavlja argumente Moskve.

Volodimir Zelenski
  • Volodimir Zelenski
  • Volodimir Zelenski
  • Volodimir Zelenski
  • Volodimir Zelenski
  • Volodimir Zelenski
    +9
Volodimir Zelenski Izvor: EPA / Autor: SERGEY DOLZHENKO

Trump je od Ukrajine zatražio da SAD-u vrati pomoć u obliku rijetkih minerala u vrijednosti od 500 milijardi američkih dolara. Zelenski je odgovorio da je SAD dao Ukrajini 67 milijardi američkih dolara u oružju i 31,5 milijardi u potporama proračunu, a ne 500 milijardi, i poručio da ne može prodati svoju zemlju.

Međutim, Waltz je rekao da razlike između SAD-a i Ukrajine nisu nepomirljive. 'Predsjednik je također rekao koliko voli ukrajinski narod.'

Ukrajina i europski čelnici ljuti su što su izostavljeni iz mirovnih pregovora koji su počeli u utorak u Rijadu nakon što su Trump i Putin prošli tjedan razgovarali telefonom. Waltz je zanijekao da se američke saveznike i Ukrajinu ne konzultira. 'Postoji termin za to u diplomaciji. Zove se 'shuttle' diplomacija jer dovođenje svih za stol u isto vrijeme u prošlosti jednostavno nije funkcioniralo', rekao je.

'Pa smo uspostavili kontakt s jednom stranom, pa s drugom, i tada ćemo imati proces koji napreduje pod vodstvom predsjednika Trumpa.'

SAD u velikom zaokretu prema Rusiji? Odbijaju podržati Ukrajinu u ključnom trenutku

Sjedinjene Države odbijaju supodnijeti nacrt rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih naroda, kojom se obilježavaju tri godine od invazije Moskve na Ukrajinu, a koja podržava teritorijalni integritet Kijeva i osuđuje rusku agresiju. Tri diplomatska izvora za Reuters navode da ovaj potez predstavlja potencijalno značajan zaokret najmoćnijeg zapadnog saveznika Ukrajine.

Potez SAD-a djeluje kao produbljivanje podjela unutar savezništva, pri čemu se navodi da se neusklađenost očituje između ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji nastoji brzo okončati rat u Ukrajini. Prema izvorima, Trumpov tim je u sferi pregovora sa Rusijom djelovao bez izravne uključenosti Kijeva, što dodatno komplicira već ionako napetu situaciju.

Ta politička kriza izazovna je za Ukrajinu, koja je zahvaljujući desetkama milijardi dolara američke vojne pomoći dogovorene pod prethodnom administracijom uspjela odoljeti ruskoj agresiji te je istovremeno računala na značajnu diplomatsku podršku međunarodne zajednice. Nacrt rezolucije, u koji je Reuters dobio uvid, osuđuje rusku agresiju i potvrđuje obvezu prema 'suverenosti, neovisnosti, jedinstvu i teritorijalnom integritetu Ukrajine unutar njezinih međunarodno priznatih granica'.

Ruski i američki izaslanici na pauzi od pregovora u Rijadu
  • Ruski i američki izaslanici na pauzi od pregovora u Rijadu
Ruski i američki izaslanici na pauzi od pregovora u Rijadu Izvor: EPA / Autor: RUSSIAN FOREIGN MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT

'U proteklim godinama, Sjedinjene Države dosljedno su bile supodnositelji ovakvih rezolucija u potpori pravednog mira u Ukrajini', izjavio je jedan od anonimnih izvora. Prvi diplomatski izvor dodao je kako je rezoluciju podnijelo više od 50 zemalja, iako nije poznato o kojim zemljama je riječ.

Rusija je, prema izvješćima, zauzela oko 20 posto ukrajinskog teritorija te polako, ali sigurno, nastavlja osvajati područja na istoku zemlje. Moskva je opravdavala svoju 'posebnu vojnu operaciju' kao odgovor na navodnu egzistencijalnu prijetnju koju predstavlja nastojanje Kijeva da se učlani u NATO, dok Ukrajina i zapad kritiziraju ruske poteze kao imperijalističku ekspanziju.

Iako nije odmah poznato do kada traje rok za potporu nacrtu rezolucije, Washington još uvijek ima mogućnost promjene stava. Glasanje UN-a, koje se smatra važnim pokazateljem globalne podrške Ukrajini, moglo bi ići naprijed bez američke podrške, no postoji rizik da bez nje rezolucija ne bi prikupila veću podršku među državama članicama. Drugi diplomatski izvor, također ostao anoniman, izjavio je: 'Za sada, situacija je takva da (SAD) neće potpisati rezoluciju.'

Napori su usmjereni na osiguravanje podrške drugih zemalja, uključujući one iz Globalnog juga.