Međunarodni tim klimatologa otkrio je da je prašina koja je u Europu stigla iz Sahare u ožujku 2022. sadržavala radioaktivne izotope, ali njezin izvor nisu bila francuska nuklearna testiranja u Alžiru tijekom 1960-ih, kako se isprva pretpostavljalo, već nuklearni pokusi koje su SAD i Sovjetski Savez provodili tijekom Hladnog rata
Podsjetimo, kad je saharski pijesak u većoj količini prije gotovo tri godine prvi puta stigao u Europu, u njemu su pronađeni izotopi plutonija i cezija. Nedugo zatim, među teoretičarima urote proširila se teorija kako je riječ o ostacima kemikalija iz nuklearnih pokusa koje je šezdesetih godina proteklog stoljeća Francuska provodila u Sahari, gdje je, dok je Alžir još uvijek bio njezina kolonija, detonirala 17 nuklearnih bombi.
Iako su tvrdili da se testovi provode u nenaseljenom području, tisuće ljudi, uključujući i francuske vojnike, bile su izložene zračenju. Neki izvori procjenjuju da je do 60.000 Alžiraca bilo pogođeno nuklearnim pokusima, dok francusko Ministarstvo obrane navodi znatno nižu brojku od 27.000.
Tri godine nakon prvog 'napada' saharske prašine na Europu, znanstvenici iz pariškog Laboratorija za klimu i znanosti o okolišu analizirali su 53 uzorka prašine prikupljene na različitim lokacijama i otkrili prisutnost radioaktivnih izotopa. Iako je prašina došla iz alžirske regije Regan, gdje su Francuzi izvodili nuklearne pokuse, izotopni omjer plutonija nije odgovarao očekivanom od francuskih bombi (ispod 0,07). Umjesto toga, s prosječnim omjerom od 0,187, tragovi su odgovarali nuklearnim testovima SAD-a i SSSR-a iz Hladnog rata.
Nema opasnosti za zdravlje
Iako ni SAD ni SSSR nisu testirali nuklearno oružje u Sahari, njegove su detonacije u drugim dijelovima svijeta bile toliko snažne da su radioaktivne čestice doprle do visokih slojeva atmosfere i proširile se planetom, uključujući i Saharu. Prema istraživanjima, snaga eksplozija na francuskim nuklearnim testovima bila je samo 0,02% ukupne snage nuklearnih pokusa koje su SAD i SSSR proveli između 1950. i 1970. godine.
Dobra vijest je da razina radioaktivnosti u saharskoj prašini koja je stigla do Europe ne predstavlja opasnost za zdravlje. Prema standardima Europske unije, detektirane razine zračenja znatno su ispod sigurnosnih pragova i nisu značajno veće od prirodnog zračenja u tlu. Glavni autor studije, Yangjunjie Xu-Yang, naglasio je da nema stvarnog rizika za stanovništvo.
Iako radioaktivnost nije problem, saharska prašina još uvijek predstavlja ozbiljan izazov za okoliš zbog svoje uloge u onečišćenju atmosfere. Znanstvenici ističu da bi se kreatori politika trebali usredotočiti na mjere za smanjenje posljedica ovakvih oluja, ali i informirati javnost da ovo zagađenje nije povezano s radioaktivnošću.