"U mreži Prvog" Hrvatskog radija gostovali su član DIP-a Slaven Hojski i politolog Berto Šalaj s FPZG-a. Komentirali su nadolazeće lokalne izbore, pojasnili kakav logistički izazov predstavljaju, a Šalaj se osvrnuo na mjesta i gradove gdje će se voditi najzanimljivije političke borbe.
Član DIP-a Slaven Hojski pozvao je kandidate da ne odugovlače s predajom lista te da se unaprijed najave lokalnim povjerenstvima.
'U ponoć istječe rok za kandidature u cijeloj RH. Molim sve potencijalne kandidate i liste da ne čekaju zadnjih sat-dva, što se često događa u DIP-u. Neka se tijekom dana najave povjerenstvima, ne samo zbog gužvi, nego se može dogoditi da nedostaje nešto od dokumentacije', rekao je.
Najveće gužve, kako je istaknuo, očekuju se u Zagrebu, Rijeci, Osijeku i Splitu. Pojasnio je i koja je uloga DIP-a u lokalnim izborima, budući da se kandidature ne podnose njima nego lokalnim povjerenstvima.
'Mi smo stalno i neovisno tijelo. Lokalna povjerenstva su sve ad hoc tijela. Pripremili smo dokumentaciju i dali upute. Mi smo drugi stupanj kod prigovora na županijskoj razini te tiskamo listiće. U stalnom smo kontaktu sa svim lokalnim povjerenstvima', kazao je.
Objasnio je i kakvu vrstu logističkog izazova predstavlja organiziranje izbora.
'U predstavničkim tijelima imate od sedam do 47 članova tih vijeća. Što se tiče listića, zoran je prikaz da od 3,5 milijuna listića na predsjedničkim izborima, idete na 13,5 milijuna listića na lokalnim izborima. Tiskaju se listići za župana, skupštinu, načelnika ili gradonačelnika te gradsko ili općinsko vijeće, a tu su i izbori za zamjenike iz reda nacionalnih manjina. Idemo s jednog listića na predsjedničkim izborima na 1231 varijaciju na lokalnim izborima', naglasio je.
Osvrnuo se i na pritužbe zbog nepravilnosti - slučajeve Ivice Lovrića, kojeg je Možemo optužio zbog kršenja pravila i Pavla Kalinića, koji je prijavljen za krađu 35 tisuća osobnih podataka.
'To je usmjereno na Zagreb, a grad je reagirao upozorenjem. Mi smo upozorili birače da provjere jesu li sve ispunili. Jače sankcije postoje kod primopredaje kandidature kada se odlučuje je li lista valjana ili pada', dodao je.
"Politička budućnost Mosta ovisi o rezultatima u DNŽ-u"
Politolog s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu - Berto Šalaj, istaknuo je da brojni kandidati imaju problem s prikupljanjem dovoljnog broja potpisa.
'Što se tiče prikupljanja, to uvijek bude teže za neke kandidate. Sjetimo se samo predsjedničkih izbora, kakve su bile najave, a pokazalo se da je 10 tisuća potpisa prevelik broj', rekao je.
Neki su, kako kaže, "već odustali, vidimo da ćemo u zagrebačkoj Skupštini imati liste gospođe Dalije Orešković i gospodina Renata Peteka, koje neće imati kandidate za gradonačelnika".
Komentirao je i činjenicu da stranke šalju svoje najjače figure u izbornu utrku. 'Lokalni izbori su zanimljivi na dvije razine. Oni uvelike utječu na kvalitetu života građana. S druge strane, imaju implikacije za nacionalnu razinu. Imamo 1300 varijacija i zato je teško proglasiti pobjednike', ustvrdio je.
Vidimo, kako je naglasio, da "stranke iz različitih motiva u utrku šalju svoje najjače ljude".
'Spominjali smo u Zadru gospodina Šimu Erlića, koji ima ministarsku poziciju, ali Zadar je jedan od gradova koje HDZ mora obraniti. Isto tako, gospodin Josip Bilaver koji ide u utrku za županiju. SDP isto tako u vatru šalje svoje najjače ljude, a onda imamo stranke kojima politička budućnost ovisi o rezultatima. Tu prvenstveno mislim na Most, koji ide s dva svoja najjača igrača, gospodin Božo Petrov za župana Dubrovačko-neretvanske županije i gospodin Nikola Grmoja za gradonačelnika Metkovića. Ako nešto od toga osvoje, onda su opet važni na nacionalnoj razini. Ako to izgube naći će se u nezavidnoj poziciji', istaknuo je.
Slično je, kazao je, i s Domovinskim pokretom. 'Rekao bih, pomalo grubo, da su oni hodajući politički mrtvaci, ali sada idu s kandidatom u Vukovaru kojeg HDZ podržava i tamo moraju osvojiti vlast', zaključio je.