Glavni zapovjednik američke vojske kazao je u petak u Ramsteinu kako će Ukrajini biti teško ove godine izbaciti sve ruske snage, a Njemačka da će brzo djelovati kako bi saveznicima omogućila transfer tenkova Leopard ako se o tome uspostavi konsenzus
Govoreći na kraju okupljanja ministara obrane i glavnih zapovjednika vojske zemalja članica NATO-a u zračnoj bazi Ramstein u Njemačkoj, načelnik združenog stožera američke vojske Mark Milley kazao je da će Ukrajini ove godine biti teško izbaciti sve ruske snage. "S vojnog će stajališta ove godine biti vrlo teško izbaciti sve ruske snage iz svih dijelova Ukrajine pod ruskom okupacijom", istaknuo je Milley.
Iako je nužno na vrijeme opremiti Ukrajinu za proljeće kada će se nastaviti borbe u punom intenzitetu, Ukrajina je dobro opremljena čak i bez Leoparda, kazao je američki ministar obrane Lloyd Austin. "Ukrajina ne ovisi o jednoj platformi", rekao je. On je kazao da je Njemačka pouzdan saveznik i da će nastaviti obnašati vodstvo, unatoč tome što Berlin još nije odobrio prebacivanje svojih tenkova u Ukrajinu.
"Oni su pouzdan saveznik, takvi su već jako, jako dugo i ja doista vjerujem da će i dalje biti pouzdan saveznik." Njemačka je pod velikim pritiskom saveznika da dopusti slanje tenkova. Leopard se smatra idealnim jer ga posjeduju mnoge zemlje, što znači da bi mogle podijeliti teret opremanja Ukrajine. Berlin tek treba dati dopuštenje saveznicima koji posjeduju Leopard poput Poljske ili Finske da pošalju tenkove Ukrajini. Međutim, kaže da još nije primio formalni zahtjev od zemalja koje su iskazale želju da pošalju tenkove Ukrajini.
Kancelar Olaf Scholz inzistira na tome da će Njemačka djelovati samo u dogovoru sa saveznicima, što je stav koji ponavlja i novi ministar obrane Boris Pistorius. "Postoje dobri razlozi za isporuke (tenkova), a postoje i dobri razlozi protiv. S obzirom na cjelokupnu situaciju rata koji traje već gotovo godinu dana, moraju se vrlo pažljivo odvagnuti sve prednosti i mane", rekao je Scholz.
"Jasno je da nema jedinstvenog stava. Dojam, koji se povremeno stvara, da postoji oformljena koalicija i da Njemačka stoji na putu je pogrešan", dodao je. Scholz kaže da će Njemačka početi pripremati tenkove kako bi bili spremni za isporuku, ako se saveznici o tome dogovori. Nije jasno protivi li se tom potezu još koja zemlja osim Njemačke. Od početka rata Scholzova vlada je u više navrata izrazila oprez oko slanja Kijevu sve naprednijih sustava oružja, ali ih je na kraju ipak isporučivala.