Rezultati izbora u pojedinim izbornim jedinicama bit će upitni s aspekta ustavnosti i zakonitosti izbora, i to zbog neusklađenosti broja birača po izbornim jedinicama. Upozorio je na to GONG prije desetak dana pozvavši političke stranke da ne dovode u pitanje zakonitost izbora i na taj način izazovu ustavnu krizu. Čini se da su ih vodeće stranke zasad spremne poslušati
'Člankom 36. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor propisano je da se izborne jedinice određuju Zakonom o izbornim jedinicama za izbor zastupnika u Hrvatski sabor, tako da se broj birača u izbornim jedinicama ne smije razlikovati više od +/- 5 post te da se pri određivanju izbornih jedinica mora koliko je to najviše moguće voditi računa o zakonom utvrđenim područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj. Iz podataka o broju birača navedenih u Popisu birača Republike Hrvatske te iz službenih podataka Državnog izbornog povjerenstva Republike Hrvatske, navedenih u Izvješću o provedenim izborima za zastupnike u Hrvatski sabor u 2007. godini , razvidno je da je razlika u broju birača u izbornoj jedinici s najmanjim brojem birača i u izbornoj jedinici s najvećim brojem birača veća od Zakonom propisanih +/- 5 posto. Stoga će Vlada Republike Hrvatske u ovoj godini predložiti Hrvatskome saboru donošenje novog zakona kojim će se odrediti izborne jedinice za izbor zastupnika u Hrvatski sabor', stoji u odgovoru koji je Vlada još krajem ožujka poslala na zastupničko pitanje SDP-ove Marije Lugarić.
No, do predlaganja zakona od strane Vlade nije došlo do dan danas iako je Ustavni sud u svom izvještaju poslanom Saboru još krajem 2010. upozorio da se Zakon o izbornim jedinicama morao izmijeniti najkasnije do 11. ožujka.
'O ravnomjernoj raspodjeli broja birača po općim izbornim jedinicama (o kojoj raspodjeli neposredno ovisi jednakost težine biračkog glasa) stoga ovisi i zakonitost i opći demokratski karakter cjelokupnih izbora. Štoviše, o tome može ovisiti i ocjena o ustavnosti cjelokupnih izbora: oni bi bili nesuglasni Ustavu ako bi prekomjerno odstupanje u broju birača po pojedinim općim izbornim jedinicama izravno i neposredno utjecalo na izborni rezultat, to jest ako bi dovelo do različitih izbornih rezultata u situaciji kad bi svi ostali elementi izbornoga sustava bili odnosno ostali isti', stoji u tom izvještaju Ustavnog suda.
Prije desetak dana na taj zaključak Ustavnog suda podsjetili su i u GONG-u, kazavši kako bi rezultati u pojedinim izbornim jedinicama mogli biti upitni s aspekta ustavnosti i zakonitosti. 'GONG poziva političke aktere koji sudjeluju na izborima da pravno ne zloupotrebljavaju postojeću situaciju te ne izazivaju ustavnu krizu nakon izbora dovodeći u pitanje zakonitost rezultata izbora na temelju neusklađenosti broja birača u izbornim jedinicama. Svi izborni politički akteri imali su prilike pravovremeno inicirati usklađivanje izbornih jedinica s odredbom čl. 36. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor i stoga trebaju prihvatiti rezultate izbora kao legitimne i zakonite', obratili su se GONG-ovci političkim strankama.
Jedan od najvećih pretendenata za budućeg vlastodršca, SDP zasad se ne namjerava žaliti, kaže nam njihov Arsen Bauk
'Ustavni sud je imao mogućnost za nekoliko poteza, pa i onaj da ukine Zakon, no to nije napravio. Očito da je smatrao da to nije neustavno', rekao nam je Bauk
SDP-ovac smatra da na izborima neće biti velikih problema jer u broju izašlih birača nije velika razlika iako se na popisima birača u pojedinim izbornim jedinicama nalazi više birača nego onih +/- 5 posto.
'Primjerice, kad pogledamo 3. i 9. izbornu jedinicu, broj izašlih birača otprilike je jednak iako je razlika po popisima birača veća od 100 tisuća osoba', zaključio je Bauk
'Što se tiče propisa o izbornim jedinicama, u skladu s odlukom Ustavnog suda, svečano obećavam da ćemo novo uređenje izbornih jedinica i sve vezano uz izbore učiniti u sljedećem mandatu', kazala je prije mjesec dana u Saboru premijerka Jadranka Kosor i dala naslutiti da su u HDZ-u zakonitost predstojećih izbora nije upitna.
Potvrdila nam je to HDZ-ova Ana Lovrin, podsjetivši da je Ustavni sud, kako kaže, dao samo preporuku.
'Uvijek postoje one stranke koje bi se mogla uhvatiti za tu smaku spasa i povlačiti pitanje ustavnosti. No, vjerujem da bi Ustavni sud to odbacio jer bi inače naložio da se promijeni dio vezan uz izborne jedinice, a ne donio samo preporuku', zaključila je Lovrin