Seizmološkoj službi Hrvatske koja djeluje pri Geofizičkom odjelu zagrebačkog Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (PMF) stiglo je oko tri tone nove opreme uz pomoć koje će se pratiti seizmičnost u Hrvatskoj, a što je dio projekta Crossnet u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti
'Upravo nam je stigla prva pošiljka, 18 paleta, odnosno oko tri done vrijedne opreme koja će nam pomoći pratiti seizmičnost u Hrvatskoj, 100 akcelerografa, 120 digitalizatora, 20 seizmografa, 220 GPS antena i 100 zaštitnih kutija (pričuvno napajanje i prenaponska zaštita)', poručili su u priopćenju iz Seizmološke službe Hrvatske koja djeluje pri Geofizičkom odjelu zagrebačkog PMF-a.
Riječ je o projektu Crossnet koji je u potpunosti financiran iz sredstava Europske unije, a vrijedan je 82 milijuna kuna odnosno 10,883 milijuna eura bez PDV-a. Jedan od osnovnih ciljeva projekta, objašnjavaju, je postavljanje 95 novih seizmoloških postaja diljem Hrvatske radi poboljšanog praćenja seizmičnosti u Hrvatskoj.
Postaje će biti opremljene najkvalitetnijim mjernim instrumentima, odnosno seizmometrima, akcelerometrima, akcelerografima i digitalizatorima podataka. Oni će kontinuirano bilježiti i pohranjivati podatke o gibanju tla te prijenosu do centralnog sustava u Operativnom centru Seizmološke službe RH.
'Geološka raznolikost Hrvatske, od aluvijalnih naslaga do krša, čini posao postavljanja seizmoloških postaja izazovnijim. Različite vrste podloga zahtijevaju različit pristup postavljanju seizmoloških postaja. Stoga nije moguće odabrati iste načine postavljanja kao ni postaviti iste vrste uređaja na svim lokacijama. Potrebna je jedna vrsta uređaja za postavljanje u bušotinama kako bi se maksimalno smanjio površinski šum na terenima sjeverne Hrvatske, Slavonije i Baranje, druga vrsta uređaja koja će se postavljati na izgrađene objekte seizmoloških postaja u gorskim i primorskim područjima naše zemlje te posebna vrsta uređaja koja se može postaviti na dno Jadranskog mora.', objašnjava se dalje u pristiglom priopćenju.
U sklopu projekta nabavljaju se profesionalni sustavi za prikupljanje i obradu podataka s ciljem potpune automatizacije i integracije sa sustavom Civilne zaštite.
'Navedenom opremom se osigurava jedna od najbolje opremljenih seizmoloških službi u Europi!', poručuju na kraju priopćenja iz hrvatske Seizmološke službe te navode specifikaciju i obilježja svakog od uređaja.
Etna2 akcelerograf, kako između ostaloga objašnjavaju je, samostalan tako da u slučaju kvara jednog uređaja, drugi na postaji radi te će uvijek biti u paru sa seizmometrom. Služi za bilježenje jako bliskih potresa, kad seizmometar koji je namijenjen za bilježenje slabog gibanja tla (kako bi zabilježio i najslabije trešnje tla u blizini postaje, kao i daleke potrese diljem svijeta) prestane biti sposoban bilježiti gibanje tla. U okviru projekta nabavljeno je 100 ovakvih uređaja.
Širokopojasni seizmometar STS-2.5 (Streckeisen)
Riječ je o, kako ga opisuju, seizmometru visokih performansi dizajniran za najbolje seizmološke postoje.
'Ovo je Rolls-Royce među seizmometrima. Izuzetno je osjetljiv i sposoban zabilježiti i najslabije trešnje tla. Kako bi bio maksimalno iskoristiv, zahtijeva posebne uvjete instalacije (specijalno odabrane 'mirne' lokacije kako bi se maksimalno smanjila razina ambijentalnog šuma). U okviru projekta nabavljeno je 20 ovakvih uređaja.', poručuju iz Seizmološke službe.
Quanterra Q8 Qantix
Q8 je digitalizator podataka dobivenih s akcelerometara i seizmometara i predstavlja najnapredniji svjetski sustav za prikupljanje podataka sa seizmoloških senzora. Ovaj uređaj spaja se na sve seizmometre i akcelerometre. Predstavlja sam vrh ponude u svijetu seizmološke opreme i omogućava proširenje mjernih parametara spajanjem ostalih senzora (uvjeta okoliša, npr. temperature, relativne vlage, tlaka zraka, …). U okviru projekta nabavljeno je ukupno 140 ovakvih digitalizatora, od čega je 20 u posebnoj izvedbi za terenska istraživanja sa MBB-2 seizmometrom.
Mreža novopostavljenih seizmoloških postaja omogućit će kvalitetnije i detaljnije praćenje seizmičke aktivnosti, smanjenje razine instrumentalnog šuma na većini lokacija u odnosu na postojeću, te smanjenje minimalne magnitude koju je moguće zabilježiti na cijelom teritoriju RH. Nova i moderna mreža praćena modernim sustavom prikupljanja i obrade podataka omogućit će brzu komunikaciju s Ministarstvom unutrašnjih poslova – Ravnateljstvom civilne zaštite RH i građanstvom, te izradu opsežnijeg kataloga potresa RH kao i karata potresne opasnosti Hrvatske. Podaci prikupljeni mjerenjima unaprijeđene seizmološke mreže RH pomoći će u kartiranju aktivnih rasjeda i stvorit će uvjete za daljnje napredovanje seizmološke struke u RH, poručuju iz Seizmološke službe Hrvatske.