Hoće li i seljaci Osječko-baranjske županije u prosvjede, znat će se sutra nakon sastanka ratara i stočara u Đakovu, najavljenom za 20 sati, doznaje se u ponedjeljak navečer od Matije Brlošića, predsjednika đakovačke Udruge 'Brazda' i predstavnika osječko-baranjskih seljaka u koordinaciji seljačkih udruga pet slavonskih županija.
Kad je riječ o odlasku u prosvjede i razlozima za njih, Brlošić zastupa umjereniju opciju te ocjenjuje kako tjedan u kojem su čak dva praznika i nije najbolje vrijeme za prosvjede kako bi se postigao željeni učinak
'Seljacima od danas pristižu mjenice koje je ministar poljoprivrede obećao na sastanku u Grabarju u petak. Kada ih dobiju svi s ovog područja, znat ćemo odgovaraju li dobivene mjenice obećanom, a o tome će ovisiti i odluka o prosvjedima', kazao je Brlošić.
Ističe kako razlog za odlazak u prosvjede treba ponajprije biti nepotpuno ispunjenje potpisanog iz 'đakovačkog sporazuma' te zaštitna cijena pšenice, a ne, naglašava, ukidanje optužnih prijedloga protiv nekolicine seljaka - prosvjednika iz ožujskih seljačkih prosvjeda, što zastupaju pojedinci iz koordinacije.
'Ukidanje tih optužnih prijedloga treba biti na posljednjem mjestu naših zahtjeva Vladi i resornome ministarstvu. Postoje daleko važniji problemi za seljake', ustvrdio je Brlošić. Nezadovoljni vukovarsko-srijemski seljaci, koji od podneva mirno prosvjedu s parkiranim traktorima uz vinkovačku južnu obilaznicu te uz cestu Bošnjaci-Županja i Ilača-Tovarnik, ostaju ustrajni u svojim zahtjevima, potvrdio je predsjednik Hrvatskog seljačkog saveza Vukovarsko-srijemske županije Tomislav Porkovac. S prosvjedima su u ponedjeljak počeli i poljoprivrednici u Virovitičko-podravskoj županiji na više od 20 punktova.
Seljaci od Vlade zahtjevaju da u cijelosti ispuni 'đakovački sporazum' iz ožujka, odnosno da se seljacima isplati zaostali dug za poticaje iz 2008. od 205 milijuna kuna u vezi kojega je u petak u Grabarju postignut sporazum seljačkih udruga s ministrom poljoprivrede, ribarstva i ruralnoga razvoja Petrom Čobankoviće da će se dug isplatiti u mjenicama, ali do danas, prema tvrdnjama seljaka, nije plaćen.
'Umjesto dogovorene mjenice za zaostale poticaje danas je seljacima prispjela jedino obavijest u kojoj ih iz Ministarstva poljoprivrede po tko zna koji put obavještavaju da imaju pravo na isplatu poticaja', kazao je Pokrovac dodajući kako je 'sada pitanje mjenica postalo sporednom stvari'.
'Dosta nam je laži i prevara. Mjenice nas više toliko i ne zanimaju, koliko stvarni oporavak poljoprivrede i stočarstva', kazao je Pokrovac navodeći kako se seljaci zalažu za konačno rješavanje nagomilanih problema u poljoprivredi.
Stoga, pored ispoštivanja 'đakovačkog sporazuma' traže i ukidanje poticaja iz proračuna za uvoz prasadi, teladi i junadi, provedbu europskih standarda za smrznuto meso iz uvoza i za uvoz sira te za otkup uljane repice od devet posto vlage.
Traže i donošenje zakona o analizi šećera i šećerne repe s pravom proizvođača da mogu u posebnom laboratoriju, izvan šećerane, provjeriti primjese i digestiju, te cijenu ovogodišnjeg roda pšenice od 1,20 kuna po kilogramu.
'Dok se ne ispune ti zahtjevi ostat ćemo u prosvjedu', poručio je Pokrovac dodajući kako se na tri lokacije u Vukovarsko-srijemskoj županiji, na kojima traju mirni prosvjedi, nalazi ukupno više od 150 traktora.