U akvatoriju otoka Šćedra pored Hvara pronađeni su potpuno očuvani ostaci iz dosad nepoznatog brodoloma s teretom antičkih amfora iz 3. stoljeća prije Krista, izvijestilo je u petak Ministarstvo kulture i medija
“Riječ je o do sada neotkrivenom brodolomu s teretom antičkih amfora iz 3. stoljeća prije Krista, koji leži na dubini od 50 metara”, istaknuli su u priopćenju, dodavši da je riječ o jednom od najranijih, potpuno očuvanih brodoloma na istočnoj obali Jadrana.
Brodolom je pronađen tijekom zajedničkih aktivnosti uvježbavanja protuminskih ronitelja Flote Hrvatske ratne mornarice i Ratne mornarice Talijanske Republike, koje su se odvijale u akvatoriju otoka Hvara. Iz Ministarstva kulture istaknuli su da je ta lokacija podvodne vježbe odabrana s obzirom na prethodne informacije o potencijalnim arheološkim nalazima na tom području.
“Aktivnost je provedena u suradnji Ministarstva obrane s Konzervatorskim odjelom u Splitu Ministarstva kulture i medija te Sveučilištem u Splitu. Nakon što je određen perimetar pretrage započeto je višeslojno snimanje dna, obradom dobivenih podataka odnosno pregledom snimljenog materijala detektirano je nekoliko potencijalnih (pozicija) koje bi mogle predstavljati arheološka nalazišta (brodolome)”, istaknuli su u priopćenju.
Brodolom je pronađen nakon dodatnih pregleda, a podvodni arheolozi Ministarstva kulture i medija Saša Denegri i Sveučilišta u Splitu Tea Katunarić Kirjakov obavili su zarone i utvrdili da je riječ o nalazištu iz 3. stoljeća prije Krista.
“Buduća arheološka istraživanja utvrdit će točan kontekst, rasprostiranje i karakteristike lokaliteta, na osnovu čega će biti doneseni planovi za njegovu zaštitu, konzervaciju i prezentaciju”, istaknuli su iz ministarstva.