Novinari Lewyja opisuju kao prijateljski nastrojenoga, kažu da često čak i odgovara na pozive, ali rijetko kad od njega mogu izmamiti dobre citate. No sve je to manje važno ako ovog ljeta bude na visini zadatka, a Poljaci ga očajnički trebaju...
Da je Franciszek Smuda mogao samo malo 'škicnuti' u budućnost, ne bi se ponio tako prezrivo i zajedljivo prema Robertu Lewandowskome onoga dana 2008. kad je prvi put vidio toga napadača na djelu. Smuda je tada bio za kormilom Lecha iz Poznanja i otputovao je u Gliwice da bi pogledao 20-godišnjaka u utakmici za lokalnu momčad. Poslije petnaestak minuta igre, nervozno se izderao na čovjeka koji ga je onamo doveo i rekao da Lewandowskoga vrijedi vidjeti: 'Duguješ mi novac za benzin! Da sam htio vidjeti drvo, otišao bih u šumu'.
Kako su se samo stvari promijenile... Smuda je sada izbornik i uspjeh njegove reprezentacije na Europskom prvenstvu kojem je Poljska domaćin uvelike ovisi o Lewyjevu učinku. Bez njega su Poljaci osuđeni na propast.
Lewandowski danas igra za njemačkog prvaka Borussiju Dortmund, a on i njegova cura su u njemačkim tabloidima prozvani 'poljski Beckhami'. Nikad nije bilo upitno da će se baviti nekim sportom: njegov otac Krzystof bio je nacionalni prvak u džudu i igrao nogomet za varšavski Hutnik, mama je bila odbojkašica AZS Varšave, a sestra Milena članica je mlade odbojkaške reprezentacije. Povrh svega, u vezi je s Annom Stachurskom, prvakinjom u karateu. Kažu da su njene specijalne vježbe zaslužne za to što je Lewy popravio kretanje na terenu i skok-igru.
Karijeru je počeo u klubu po imenu Varsovia, čiji je teren bio u tako lošem stanju da na njemu nije bilo ni busena trave. No ubrzo je postao dovoljno dobar da ga počnu tražiti veći, ozbiljniji klubovi. Pridružio se Legiji i ondje ostao do kraja juniorskog staža kad su ga se brutalno riješili - poslali su tajnici da ga obavijesti kako je odlučeno da nije dovoljno dobar, jer nitko drugi nije imao vremena za njega.
Lewandowski je bio teško razočaran, ali je preselio u Znicz Pruszków, momčad iz varšavskog predgrađa. Ondje je procvao - 2007. ih je svojim golovima uveo u drugu, a godinu kasnije u prvu ligu.
Razumljivo, njegove igre privukle su pozornost velikih klubova. Legia ga je jedno vrijeme željela vratiti, ali onda je klupski sportski direktor izjavio: 'Što će nam taj dečko kad ćemo imati Mikela Arruabarrenu'. Španjolski napadač je, međutim, odigrao svega šest utakmica, nije zabio nijedan gol i uskoro je otpremljen natrag u svoju zemlju, u trećeligaški Eibar. Kad mu je propala i druga prilika da zaigra za Legiju, Lewandowski nije želio propustiti naknadi poziv Lecha, gdje su ipak došli pameti poslije one neumjesne Smudine primjedbe. Umjesto novca za benzin, poznanjski klub ovaj je put izvalio milijun i pol zlota (2,6 milijuna kuna) za darovitog napadača, što je za mali klub poput Znicza bila enormna cifra.
No treba reći da između tabora Legijin i Lechovih navijača vlada žestoka mržnja. Stara poznanjska izreka kaže da se djecu ne smije učiti da psuju - osim ako psovka sadrži riječ Legia ili Varšava... Stoga je napredak koji je Lewandowski ostvario u Lechu bio strašan udarac za Legijine navijače.
Već u prvom prvenstvenom kolu, samo četiri minuta nakon što je ušao kao zamjena, postigao je fenomenalni zgoditak petom koji je izabran za gol sezone, a Lewy proglašen najboljim mladim igračem u poljskoj Ekstraklasi. Također, nedugo poslije debija za Lech zaigrao je i za reprezentaciju te ondje također zabio već u prvom nastupu - bilo je to u rujnu 2008, protiv San Marina u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo.
Kad je Borussia Dortmund za njega ponudila dva i pol milijuna eura, u Lechu su se samo nasmijali. No poslije još jedne sezone ispunjene golovima koja je klubu donijela i prvi naslov poslije gotovo dva desetljeća, Lewandowski je ipak pušten u Dortmund za četiri i pol milijuna.
Na osobnom planu, prva bundesligaška sezona (2010/11.) nije bila posebno uspješna za napadača kojeg su u Njemačkoj poslije nekoliko zaista pacerskih promašaja ubrzo prozvali 'Lewandoofski' ('doof' na njemačkom znači glup). No svejedno je zabilježio osam pogodaka, a Borussia je na veliko iznenađenje svih osvojila naslov. 'Nije mi bilo lako, ali nikad nisam pomišljao na odustajanje', izjavio je za Kicker i dodao: 'Naporno sam radio da bi dospio ovdje gdje trenutno jesam'.
Danas mu je teško i zamisliti da je negdje drugdje. Kad su ga tijekom ove sezone pitali bi li razmislio o prelasku u Bayern, začuđeno je odgovorio: 'A zašto bih? Pa igram za momčad koja je njemački prvak'. Borussia je, štoviše, obranila titulu, opet oba puta u prvenstvu pobijedila Bavarce, a zatim ih rasturila i u finalu nacionalnog kupa, kad je Robert zabio hat-trick. Usto je i proglašen igračem sezone u Bundesligi, a ukupno je 2011/12. postigao 30 golova (22 u prvenstvu, 7 u Kupu i jedan u Ligi prvaka) te imao 12 asistencija...
Dodatni razlog zbog kojeg Lewandowski ne razmišlja o odlasku iz Dortmunda je trener Jürgen Klopp. 'On je od samog početka bio uz mene', kaže nogometaš. 'Izgradio me kao igrača, učinio me boljim. Pokazao mi je gdje leže moje najjače strane i kako da ih iskoristim'.
Klopp nikad nije oklijevao pohvaliti svog pulena. Kad ga je doveo iz Lecha, rekao je: 'To je najuzbudljiviji igrač kojeg sam vidio u posljednjih 10 ili 15 godina', dodavši: 'Trebala nam je kvaliteta koju sam u njemu prepoznao. Trebali smo nekoga tko je jako dobar u igri leđima prema golu, tko ima jako dobru tehniku i tko je odličan egzekutor - s istinskom željom za postizanjem golova'.
Novinari Lewyja opisuju kao prijateljski nastrojenoga, kažu da često čak i odgovara na pozive, ali rijetko kad od njega mogu izmamiti dobre citate. No sve je to manje važno ako ovog ljeta bude na visini zadatka - Poljaci ga očajnički trebaju...