Nezavisni zastupnik Marin Škibola ustvrdio je u srijedu da je situacija u hrvatskom pravosuđu kaotična i alarmantna, a Hrvatska je visoko na ljestvicama indeksa korupcije
'To možemo zahvaliti upravo pravosudnom sustavu koji je trom, nefunkcionalan, pristran i, može se reći, u dobrom dijelu koruptivan', rekao je Škibola na konferenciji za novinare.
Svjetski ekonomski forum nedavno je iznio podatak da je hrvatsko pravosuđe na 120. mjestu od ukupno 140 država kada je riječ o neovisnosti pravosuđa. Manje neovisno pravosuđe u Europi imaju samo BiH, Makedonija i Albanija, upozorio je Škibola.
Europska komisija je 2014. godine u svom izvješću o stanju pravosuđa Hrvatsku također uvrstila među najlošije ocijenjene države po učinkovitosti i percepciji neovisnosti pravosuđa, a od tada do danas ništa se po tom pitanju nije promijenilo.
'Još jedan pokazatelj da su hrvatski građani izuzetno nezadovoljni pravosuđem jest da se na Vrhovnom sudu vodi preko 15.000 građanskih parnica, riječ je o ozbiljnom kvantitativnom podatku koji ukazuje na nezadovoljstvo na nižim razinama', istaknuo je Škibola.
Smatra da suci imaju premale plaće s obzirom na odgovornost i samim time više su podložni određenim interesima, lobijima i korupciji. 'Pozdravljam mjeru kojom će se hrvatskim sucima povećati plaće, ali to mora ići s većom odgovornošću u smislu nadzora nad sucima', napomenuo je.
Pozdravio je najavljenu mjeru da će suci također morati objavljivati imovinske kartice.
'Pozivam hrvatsku javnost da uvidi koji se suci bune protiv takve mjere. Zašto se pojedini suci bune protiv transparentnosti i protiv toga da se objave njihove imovinske kartice, kao i što mi zastupnici imamo objavljene imovinske kartice, kao i sve osobe koje rade u javnoj službi, a zauzimaju odgovorne funkcije? Ne vidim razloga da i oni kao javne osobe ne objave imovinske kartice', poručio je Škibola.