Iračani su u nedjelju glasali na parlamentarnim izborima, no odaziv je bio relativno slab jer su mnogi izgubili vjeru u demokratski sustav uveden američkom invazijom 2003.
Vladajuća politička elita kojom dominiraju šijiti, čije najsnažnije stranke imaju oružana krila, vjerojatno će odnijeti pobjedu.
Najveća frakcija u parlamentu bit će vjerojatno pokret koji vodi populistički šijitski klerik Moktada al-Sadr, koji se protivi stranom miješanju u unutarnja pitanja zemlje, a čiji su glavni suparnici šijitske skupine povezane s Iranom.
Takav rezultat ne bi dramatično promijenio ravnotežu vlasti u Iraku i na širem području Bliskog istoka, ocjenjuju irački dužnosnici, strani diplomati i analitičari, ali za Iračane to bi moglo značiti da bi bivši vođa pobunjenika i konzervativni islamist mogao povećati svoj utjecaj nad vladom.
Odaziv je do podneva bio 19 posto. Na zadnjim izborima 2018. bio je 44,5 posto.
Voditeljica promatrača EU-a, Viola von Cramon, kazala je da je relativno slab odaziv važan pokazatelj.
"To je jasan politički znak i možemo se samo nadati da će ga čuti irački političari i politička elita", kazala je.
Izbori se održavaju nekoliko mjeseci prije vremena po novom zakonu kojim se želi pomoći neovisnim kandidatima, a koji je odgovor na masovne protuvladine prosvjede prije dvije godine.
To su peti izbori u Iraku od 2003.