POTPREDSJEDNIK SRPSKE VLADE U ZAGREBU

Slijedi li nakon Vučićevog i posjet Tomislava Nikolića?

26.04.2013 u 19:09

Bionic
Reading

Posjet potpredsjednika srbijanske vlade Aleksandra Vučića Hrvatskoj idućega tjedna nastavak je niza sastanaka na visokoj razini između dviju susjednih zemalja od kojeg se očekuje napredak u rješavanju otvorenih pitanja, poput onih proizašlih iz rata, izjavila je u petak u Zagrebu ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić

Potpredsjednica vlade Pusić podsjetila je da se već nekoliko puta susrela sa srbijanskim ministrom vanjskih poslova Ivanom Mrkićem, kao i na razgovore hrvatskog i srbijanskog premijera Zorana Milanovića i Ivice Dačića u Beogradu kada su otvorena brojna pitanja.

'To je nastavak suradnje između dviju susjednih zemalja...u tom nizu sastanaka ovo je susret koji će obilježiti napredak u brojnim temama koje smo otvorili', izjavila je Pusić na konferenciji za novinare. Radi se o problemima proizašlim iz rata, osobito nestalim osobama, gospodarskoj suradnji kada Hrvatska uđe u EU i izađe iz CEFTA-e te europskom putu Srbije i suradnji dviju država na tome putu, dodala je šefica hrvatske diplomacije.

Potpredsjednik srbijanske vlade i ministar obrane Aleksandar Vučić susrest će se u ponedjeljak u Zagrebu s hrvatskim predsjednikom Ivom Josipovićem, premijerom Zoranom Milanovićem, potpredsjednikom vlade Nevenom Mimicom te ministricom Pusić i ministrom obrane Antom Kotromanovićem.

U Ministarstvu vanjskih i europskih poslova (MVEP) opovrgavaju da do posjeta dolazi pod pritiskom EU-a i SAD-a, o čemu pišu neki srbijanski mediji, kao i to da je Vučićev dolazak povezan s ispunjavanjem uvjeta za nastavak srbijanskog puta prema Uniji.'Dolazak Vučića nema nikakve veze s uvjetima EU-a, nego sa spremošću i stavom Srbije i Hrvatske da će normalni odnosi u budućnosti dovesti do toga da sve zemlje preuzmu odgovornost za stanje u regiji', rekao je izvor iz ministarstva.

Na Zrinjevcu kažu i da Vučićev posjet nije uvertira u službeni posjet srbijanskog predsjednika Tomislava Nikolića Hrvatskoj, ali vjeruju da će do njega sasavim sigurno doći. 'Ovo nije ni uvertira, niti završetak nečega. Sadržaj naše suradnje je i to da će se predsjednici sigurno susresti', kaže izvor.

Nikolić je više puta izjavio da je 'bilo kad i bilo gdje' spreman na susret s Josipovićem koji, pak, kaže da će se s Nikolićem sastati kada obojica budu mogla građanima ponuditi konkretne pokazatelje da se napreduje u odnosima dviju zemalja. Tako zasad nije poznato hoće li Nikolić pozitivno odgovoriti na poziv Zagreba da sudjeluje na proslavi ulaska Hrvatske u EU, kao ni to hoće li se njegov eventualni dolazak iskoristiti za službeni susret s Josipovićem.

U MVEP-u drže da suradnja dviju država, pa i u najosjetljivijim ratnim pitanjima, postiže rezultate i kao primjer ističu nedavno otkrivanje masovne grobnice hrvatskih civila u Sotinu koja, kažu, ne bi bila otkrivena da Hrvatska nije dobila podatke od srpske strane.

Radi se i na povratu hrvatskih umjetnina opljačkanih u Domovinskom ratu, što je jedan od hrvatskih uvjeta da bi se uopće otvorili razgovori o mogućem povlačenju međusobnih tužbi za genocid pred Međunarodnim sudom pravde u Den Haagu. U ministarstvu ističu da će službeni Zagreb ustrajati na ispunjavanju toga i preostala dva uvjeta za povlačenje tužbi, identifikaciji nestalih osoba iz Domovinskog rata i sveobuhvatnim rješavanjem pitanja optuženih i osumnjičenih za ratne zločine.

Na Zrinjevcu ističu kako je Hrvatska, kada uđe u EU i izađe iz CEFTA-e, osobito zainteresirana za što liberalnije odnose sa Srbijom kako ne bi pao izvoz hrvatskih proizvoda na srbijansko tržište. Istodobno odbacuju kritike iz Srbije da se tamošnjim tvrtkama i poslovnim ljudima otežava ulaganje u Hrvatsku. 'Oni nailaze na iste teškoće kao i svi drugi investitori. Na tome radimo i u određenoj mjeri smo uspjeli', rekao je izvor iz MVEP-a.