POLITIČKA KRIŽALJKA

Slovenci smišljaju rješenje za Hrvatsku i bez Janše

08.02.2013 u 07:30

Bionic
Reading

Ratifikacija hrvatskog pristupnog ugovora s Europskom unijom ostat će visoko na listi prioriteta slovenskog parlamenta i u slučaju da sadašnjoj vladi Janeza Janše bude izglasovano nepovjerenje, izjavila je u četvrtak kasno navečer Alenka Bratušek koja u ime stranke Pozitivna Slovenija (PS) vodi pregovore za stvaranje nove parlamentarne većine

Kako je Bratušek izjavila za emisiju "Odmevi", jedan od sedam prioriteta tzv. "projektne vlade" koja bi mogla nastati u roku "mjesec-mjesec i pol dana" je i "dovršenje priče s Hrvatskom", odnosno ratifikacija hrvatskog pristupnog ugovora kako bi se Hrvatska prema planu mogla uključiti u Europsku uniju.

Takva bi vlada po njenim riječima mogla nastati tako da tri stranke koje su izašle ili izlaze iz koalicije premijera Janeza Janše, te Pozitivna Slovenija (PS), ali i oporbeni Socijalni demokrati (SD) zajedno izađu s prijedlogom za novog mandatara o kojemu bi parlament glasovao, a ako bi dobio natpolovičnu većinu glasova zastupnika, time bi automatski bilo izrečeno nepovjerenje dosadašnjoj vladi.

Bratušek je rekla da vjeruje kako ljubljanski gradonačelnik Zoran Janković koji je privremeno "zamrznuo" položaj predsjednika stranke PS "ne bi bio prepreka" da se omogući izbor takve vlade. Bez njegove definitivne ostavke s mjesta predsjednika stranke i povlačenja iz politike naime u takvoj vladi ne pristaju sudjelovati Demokratska stranka umirovljenika (DESUS), Slovenska pučka stranka (SLS) i Građanska lista (GL) koje su u četvrtak održale zajednički sastanak vodstva i izrazile načelnu spremnost za formiranje nove parlamentarne većine i omogućavanje stvaranja "projektne vlade".

Bratušek nije željela reći s kojim bi kandidatom za mandatara stranke koje se dogovaraju o novoj parlamentarnoj većini izašle u parlamentu, ali je potvrdila da se s nekim već kontaktiralo. Mediji tvrde da je jedan od ozbiljnijih kandidata za kandidata za novog mandatara i France Arhar, bankarski stručnjak koji je na ekspertnoj razini bio uključen i u pregovore oko rješavanja pitanja Ljubljanske banke, čime Slovenija uvjetuje završetak ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora u parlamentu, ali je on navodno u prvom redu kandidat kojemu su sklone Slovenska pučka stranka (SLS) i Demokratska stranka umirovljenika, a spominju se kao kandidati i menadžer s međunarodnim iskustvom Peter Kraljič, profesor ustavnog prava Miro Cerar, te više drugih.


Bratušek je rekla da bi kandidat za mandatara ako dođe do dogovora mogao računati na 55 od 90 glasova koliko je zastupnika u slovenskom parlamentu. Glavni cilj takve prijelazne vlade po njenim bi riječima bio nastavak reformi, ali i promjena klime u državi kako bi došlo do pozitivnog gospodarskog smjera, pa bi se tako pokrenuli programi gradnje nacionalne infrastrukture. Takva bi vlada po njenim riječima mogla djelovati oko godinu dana, a prilikom njena formiranja unaprijed bi se moglo odrediti i kad će se održati novi izbori.