Slovensko ministarstvo unutarnjih poslova objavilo je na svojim mrežnim stranicama popis lokacija na kojima bi u slučaju potrebe moglo smjestiti 7.703 osobe, migrante u prolasku kroz Sloveniju na putu za Europsku uniju te tražitelje azila
Među dvadesetak lokacija glavne su Šentilj i Dobova gdje je moguće smjestiti po 2 tisuće osoba, a 300 bi bilo moguće smjestiti i uz granični prijelaz Gruškovje (Macelj).
Ostale lokacije su uglavnom neki vojni i gospodarski objekti, parkirališta i slično.
U Sloveniji je u zadnjih nekoliko tjedana održano više prosvjeda u raznim gradovima i naseljima u kojima vlada kani osnovati centre za prihvat migranata u slučaju potrebe.
Predsjednik države u petak je zato predložio dijalog između vlade i oporbe te razgovore s lokalnom samoupravom o tome gdje bi se migranti mogli smjestiti te koliko bi ih Slovenija najviše mogla primiti.
Ravnatelj slovenske policije Marijan Fank izjavio je u razgovoru za ljubljanski dnevni list Delo od subote da je teško dati jasnu prognozu o mogućnosti da Sloveniju ponovno zahvati golemi migrantski protok, kako se to dogodilo prošle jeseni, ali da su za slučaj takve dinamike spremni planovi.
'Imamo planove, ali nema jamstva da će se oni moći u cijelosti provoditi i stvoriti sigurnosnu situaciju kakvu želimo', kazao je ravnatelj slovenske policije.
Za svaki slučaj postoji i plan s najoštrijim mjerama, a to je 'djelomično zatvaranje granice i bitno oštriji režim prijelaza'.
Policija vodi brigu da u vezi s migrantima sigurnosna situacija postane stabilna i nema najava da bi migranti izazivali incidente, kazao je Fank.
'No, raste netolerantnost prema migrantima, pa nas brine da može doći do suprotnog učinka, da migranti postanu žrtve incidenata', kazao je Fank.
Migrantski protok trenutačno je mali i dobro se kontrolira, ali je odnedavno problem što teče u dva smjera jer dio migranata odbija primiti Austrija, pa se vraćaju u Sloveniju ili u nju dolaze, a ne mogu dalje prema sjeveru, kazao je Fank.