TAKTIČKA ANALIZA

Španjolci imaju previše klasnih veznjaka – ali tko će u špicu?

01.06.2012 u 09:00

Bionic
Reading

Najveća dvojba trenutno je: treba li Španjolska slijediti primjer Barcelone i ideju da je u nogometu ključno imati posjed lope u sredini terena ili bi trebala nastaviti s nešto drugačijom formulom koja joj je dosad donosila uspjeh

Ovaj tekst objavljen je u sklopu Guardianove medijske mreže za Euro 2012 - projekta kooperacije između nekih od najkvalitetnijih nogometnih autora i medija u svakoj od 16 zemalja-sudionica natjecanja.

Jordi Quixano novinar je španjolskod dnevnika El Pais. Pratite ga na Twitteru @jquixano

Španjolci, kao osvajači dvaju posljednjih velikih natjecanja - Eura 2008. i SP-a 2010. - prvi put u povijesti dolaze na Europsko prvenstvo kao favoriti. Takav status ne bi ih trebao sputati, jer u pravilu bolje igre pružaju onda kad je to najpotrebnije, u službenim utakmicama.

Najveća dvojba trenutno je: treba li Španjolska slijediti primjer Barcelone i ideju da je u nogometu ključno imati posjed lope u sredini terena kojom je Guardiola ostvario veliki utjecaj na trenere diljem Europe, ili bi trebala nastaviti s nešto drugačijom formulom koja joj je dosad donosila uspjeh.

Izbornik Vicente del Bosque je od prethodnika Luisa Aragonesa naslijedio sustav u kojem glavnu ulogu igraju Barcelonini igrači - sustav u kojem je najvažniji posjed lopte, precizna dodavanja i pucanje na gol tek kad se uđe u šesnaesterac. Najprije je to bila formacija 4-3-3, s Busquetsom, Xabi Alonsom i Xavijem u veznom redu, Villom na lijevom i Iniestom na desnom krilu, a Torresom kao centarforom. Na Svjetskom prvenstvu, međutim, Villa je premješten u špicu, Iniesta lijevo, a Pedro desno.

Sada će doći do nove promjene, jer David Villa je ozlijeđe i propustiti će natjecanje, oko Torresa i njegove forme se još uvijek lome koplja, a na Llorentea se više gleda kao na zamjenu u slučaju nužde nego na trajno rješenje. Slično je i s ostalim napadačima koji su del Bosqueu na raspolaganju: Soldadu, Negredu i Adrianu Lopezu. Barcin Pedro Rodriguez smatra se vrijednim članom prvog sastava, ali teško da će izbornik njega gurnuti baš u vrh napada.

Španjolska raspolaže s toliko veznjaka svjetske klase da mnogi ozbiljno raspredaju o mogućnosti da se njih čak šest strpa u sastav, bez ijednog 'pravog' napadača. Toliko spominjani sustav 4-3-3 ionako je već transformiran u 4-2-3-1 u kojem se i od centarfora očekuje da se puno kreće i sudjeluje u igri. Na krilima bi u tom slučaju igrali Andres Iniesta i David Silva, a u sredini napada mogao bi se pojaviti Cesc Fàbregas koji je u nekoliko navrata u Barceloni odlično ispunio ulogu 'lažnog' centarfora. No to je samo mogućnost o kojoj Del Bosque razmišlja i možda će je iskoristiti u dijelovima nekih utakmica - vjerojatnije je, ipak, da će u vrhu napada zaigrati Fernando Torres ili bilo tko od ostalih igrača koji su po vokaciji centarfori, što bi značilo nastavak dosadašnjeg stila i u situaciji kad rješenje u špici nije najidealnije.

Središnjeg veznjaka igrat će, naravno, Xavi, a iza njega će skoro sigurno biti Sergio Busquets i Xabi Alonso. To znači da će na klupi ostati ne samo Cesc, nego i Mata, Muniain, Cazorla, Jesus Navas...

Na vratima će biti kapetan Real Madrida i Španjolske Iker Casillas, koji već ima 130 nastupa za reprezentaciju. Ozljeda koja je udaljila Carlesa Puyola s Europskog prvenstva znači da bi Del Bosque mogao premjestiti Realovog Sergia Ramosa u sredinu, gdje bi bio partner Barceloninom Gerardu Piqueu. Ramosov klupski kolega Alvaro Arbeloa zaigrat će u tom slučaju na desnoj bočnoj poziciji u obrani, a lijevo bi umjesto njega mogao Jordi Alba. Ozbiljna je opcija i Raul Albiol iz Real Madrida, koji može igrati kao desni ili središnji branič, kao i još nekoliko drugih igrača. Obrana možda neće biti savršeno uigrana kao dok ju je činio Barcin par stopera Puyol-Pique, ali prevelikih problema ne bi smjelo biti.

Opcija je jako puno - najteži zadatak za Del Bosquea bit će izabrati početnu jedanaestoricu.