Spomenik u Sarajevu, koji je identičan onome u Prištini, bio bi 12. podignut toj misionarki i humanitarki u svijetu, piše agencija Anadolija
Grad Sarajevo bi do listopada trebao dobiti spomenik blaženoj Majci Terezi i to ispred crkve svetog Josipa u naselju Marijin dvor. Inicijativu za davanje suglasnosti za lokaciju na kojoj će kip biti postavljen, a koji će biti identičan onome u Prištini, Gradskom vijeću Grada Sarajeva uputio je veleposlanik Albanije u BiH Flamur Gashi zajedno s predsjednikom Hrvatskog kulturnog društva (HKD) Napredak prof. dr. Franjom Topićem, prenosi Anadolu Agency (AA).
Podršku inicijativi pružila je i Vrhbosanska nadbiskupija, kao i sam Vinko kardinal Puljić, nadbiskup i metropolit vrhbosanski.
Kako je albanski veleposlanik ekskluzivno potvrdio za Anadolu Agency (AA), kip blažene Majke Tereze visine oko dva metra bit će njegov osobni poklon Sarajevu i građanima Bosne i Hercegovine s nekoliko njegovih prijatelja.
'Svaki čovjek hoće nešto ostaviti iza sebe kada ide izvan zemlje. Krajem svibnja navršavaju se četiri godine moga mandata i volio bih imati nešto svoje u BiH. Spomenik Majci Terezi je nešto veliko i za mene, BiH, ali i za sve ljude dobre volje. Na milijune je onih koji obožavaju rad Majke Tereze. Postavljanje spomenika baš u Sarajevu najbolja je poruka za cijelu regiju. Ona je rođena kao Albanka, ona je bila dio svih nas radeći dobro za cijeli svijet', naglasio je ambasador Gashi.
Zajednički rad u duhu suživota i tolerancije
Majka Tereza za aktualnog veleposlanika Albanije u BiH ima posebnu važnost. Samo za AA otkrio je kako je u svojoj rodnoj Peći, na Kosovu, još 1990. godine radio kao predsjednik humanitarnog društva 'Majka Tereza'. Njegovi zamjenici, koji su bili uključeni u rad tog humanitarnog društva, bili su katolički svećenik don. Lorenc Nuici – Sopi i imam Ajni Ramadani.
'Sastanke smo obavljali i u crkvi i u džamiji i to je jasan pokazatelj kako smo radili u duhu suživota i tolerancije. Imao sam tu čast i osobno se vidjeti s Majkom Terezom 1993. godine u Albaniji prilikom njene posjete s tadašnjim papom Ivanom Pavlom II. Sve ono što je radila i činila ostavilo je poseban dojam na mene i stoga sam kao svoju obavezu zacrtao da se trebam odužiti. Spomenik u Sarajevu, kao mjestu multietničnosti i multikulturalnosti, je idealan za to', zaključio je Gashi.
Spomenik blaženoj Majci Terezi u Sarajevu bio bi, inače, 12. podignut toj misionarki i humanitarki u svijetu. Slični spomenici podignuti su, između ostalog, u New Yorku i Detroitu u Sjedinjenim Američkim Državama, Tirani, Prištini, Skoplju, Tuziju (Crna Gora)…
Zamjenik predsjedavajućeg Gradskog vijeća Grada Sarajeva Miro Lazović potvrdio je za AA kako je upoznat da je inicijativa pokrenuta, te da je o tome dobio obavijest.
'Dopis je došao na moje ime, a vjerojatno i na ostale članove Kolegija. Procedura podrazumijeva da se o inicijativi očituju nadležni odbori nakon čega se upućuje na Gradsko vijeće Sarajeva na odlučivanje', naveo je Lazović.
Albanka rođena u Osmanskom carstvu
Blažena Majka Tereza rođena je u Skoplju, 26. kolovoza 1910. godine, koje je tada bilo u sastavu Osmanskog carstva, a umrla u Kalkuti, u Indiji, 5. rujna 1997. godine.
Bila je časna sestra albanskog porijekla. Rođena je pod imenom Agnes Gonxha Bojaxhiu. Osnovala je katoličku redovničku zajednicu Misionarke ljubavi u indijskoj Kalkuti 1950. godine. Preko 45 godina služila je siromašnima, bolesnima, siročadi i umirućima.
Misionarke ljubavi od početne male zajednice s vremenom su prerasle u zajednicu koja broji 5.000 redovnica u oko 600 misija, škola i skloništa u 120 država svijeta. Papa Ivan Pavao II proglasio je Majku Terezu blaženom 19. listopada 2003. godine.
Od 1970. godine, međunarodno je prepoznata kao humanitarka i pomoćnica siromašnih i nemoćnih. Dobitnica je Nobelove nagrade za mir 1979., te mnogih drugih međunarodnih nagrada, među kojima se ističu najviše indijsko civilno odličje 'Bharat ratna' iz 1980. za njen humanitarni rad, počasno državljanstvo SAD-a, nagrada 'Albert Schweitzer'.