KRŠENJE SANKCIJA

Srbi prepakiravali meso iz Hrvatske i izvozili u Rusiju

18.06.2014 u 08:30

Bionic
Reading

Predstavnici srpske i ruske vlade dogovorili su se u Moskvi o konkretnim mjerama za rješavanje problema s izvozom svinjskog mesa iz Srbije koje originalno potječe iz EU-a, kaže potpredsjednik Vlade Srbije Rasim Ljajić. Meso, između ostalog, stiže iz Hrvatske, Španjolske i Mađarske

Ljajić je, u telefonskoj izjavi Tanjugu, rekao da je ruska strana bila potpuno zadovoljna objašnjenjima srpske delegacije i naveo da je dogovorena suradnja s kolegama iz Rusije.

On je nakon sastanka s ministrom poljoprivrede Ruske Federacije Nikolajem Fjodorovim i čelnicima veterinarskih inspekcija dviju država istaknuo da nije bilo problema s izvozom mesa do slučaja kada je Rusija vratila meso uvezeno iz Srbije.

Upozorenje ruske inspekcije

Pomoćnik načelnika ruske Veterinarsko-sanitarne inspekcije Aleksej Aleksejenko kazao je da Srbija mora učiniti sve da se kršenja pravila izvoza svinjskog mesa u Rusiju više ne ponavljaju jer, u suprotnom, Rusija može uvesti ozbiljnija ograničenja. Aleksejenko je rekao agenciji Beta da u Srbiji postoji problem s veterinarskom kontrolom mesa. Dodao je da je Rusija uvela zabranu za proizvođača koji je meso iz drugih zemalja deklarirao kao meso iz Srbije. 'Ako takva kršenja budu sustavna, kao što se događa s nekim drugim zemljama, možemo uvesti ozbiljnija ograničenja, globalnija. Mada to ne želimo', dodao je Aleksejenko. Aleksjenko je naglasio i da je s kolegama iz Srbije dogovoreno da Rusija uvozi samo cijele svinje, ili polovice, jer se tako vrlo dobro vidi veterinarski pečat koji svjedoči o tome da je svinjetina proizvedena u Srbiji.


'Na putu smo da riješimo ovaj problem i da se ovakve situacije više ne ponavljaju', rekao je Ljajić.

Ruski ministar poljoprivrede Rusije Nikolaj Fjodorov rekao je da je Moskva spremna izaći u susret Srbiji prilikom rješavanja problema s izvozom mesa u Rusiju.

Fjodorov kaže da je, prema podacima tog ministarstva, u posljednje vrijeme stizalo meso iz trećih zemalja - Hrvatske, Španjolske i Mađarske - s oznakama Srbije, dodajući da se to kosi s međunarodnim pravilima.

Navodi da je bilo slučajeva da je umjesto deklarirane dimljene slanine pronađeno nešto sasvim drugo, prenosi Beta.

Članak u cijelosti možete pročitati OVDJE