Višemjesečni verbalni obračun Tomislava Karamarka i njegovih skutonoša s Jadrankom Kosor smjerao je k onome što se i dogodilo - isključenju bivše predsjednice stranke i Vlade iz stranke. U neravnopravnom dvoboju, gdje se gospođa Kosor našla na čistini bez ijednog stranačkog stabla ili bar grma koji bi joj pružio zaštitu, vodstvo HDZ-a nije se potrudilo stvoriti ni privid demokratske procedure, a kamo li uvjeriti javnost da je riječ o stranci koja je u stanju demokratski razriješiti svoje, umišljene ili stvarne, unutarnje probleme
Iznenađenja dakle nije bilo. Ipak, dio javnosti se do zadnjeg trenutka nadao da će slučaj Kosor naposljetku završiti civiliziranim reteriranjem obiju strana, odnosno da će svjedočiti kako je u HDZ-u napokon prošlo doba izopćenja svih onih koji tobože podrivaju autoritet stranačkog vodstva. Ako ni zbog čega drugoga a ono zbog gajenja iluzije da se bez demokratske evolucije stranaka, poglavito onih najmoćnijih, nemamo čemu nadati u skoroj hrvatskoj političkoj budućnosti.
Farsa s prijekim stranačkim sudom pokazuje najprije da vodstvo HDZ-a na čelu s Tomislavom Karamarkom nema ni trunke političke invencije. Dalo bi se sada razglabati o tome da je invencija izostala i kod koncipiranja programa i strategije oporbenog djelovanja, pa se linijom manjeg otpora ponovno radi na 'simbiozi' s Crkvom čemu se primjerice HDZ-u ideološki bliski njemački ili nizozemski demokršćani odnosno narodnjaci mogu samo čuditi, ali upotreba starog obrasca sile u razrješenju stranačkih sukoba dodatno naglašava pad u politički ponor. Cipelarenje bivše predsjednice stranke zbog 'verbalnog delikta', njeno tobožnje soliranje u zemlji koja je navodno raščistila s jednoumljem, u usporedbi s dugom tradicijom toleriranja unutarstranačkih frakcija u demokratski razvijenim zemljama doima se kao noćna politička i društvena mora.
Jadranka Kosor nije okupljala oko sebe istomišljenike niti je radila o glavi aktualnom predsjedniku stranke. Nije također ponudila ni alternativni program, niti je poput Ive Sanadera prije tri godine u stranačkim prostorijama održala konferenciju za novinare i zahtjevala akciju pregrupiranje stranačkog vrha. Zato se slučaj Sanader i slučaj Kosor ni ne mogu uspoređivati. Njezin je krimen jedostavno bio u tome što je 'previše pričala'. Jadna je politička stranka koja ne može podnijeti da njezini članovi 'pričaju', da imaju svoje mišljenje i ne boje ga se izreći makar bilo drukčije od onoga što ga ima stranački čelnik i njegovi trbuhozborci. Politička organizacija koja se ne zna nositi s unutarstranačkim pluralizmom, koja usto ne pokazuje ni minimalno poštovanje prema svojim bivšim čelnicima kao dijelu njegovanja svoje tradicije i veličine, pokazuje se kao trajno demokratski defektna. A Tomislav Karamarko nije se ni potrudio da joj toleriranjem Kosoričina 'soliranja' udahne novu vitalnost i tako pokaže pravu snagu.
Druga je razina problema to što se opet vidi kako HDZ nema problema s proizvodnjom pojedinaca koji će bez pogovora u stranci 'obaviti posao' koliko god on prljav bio. Jedan do drugoga, sve sami 'vojnici partije'. Spremni se odreći svog mišljenja, pognuti glavu i nagaziti one ispod sebe za šaku vlastiti interesa. Zato se sve češće u HDZ-u na svim razinama događaju 'izvanredne situacije', poput nedavnog cirkusa s izborom čelništva riječke organizacije, na gorko iznenađenje onih koji su ozbiljno shvatili stranački vrh kada se ne tako davno naveliko počelo govoriti o demokratizaciji stranke i poštivanju demokratske procedure te se odlučili kandidirati na kontrolirane funkcije.
Konačnu odluku o članstvu Jadranke Kosor u HDZ-u sada bi trebalo donijeti Predsjedništvo stranke. Mala je šansa da će se ona sada skrušeno povući i zatražiti neku vrstu Karamarkove milosti. A teško je zamisliti da će je on udijeliti, znajući da očito ima posla sa ženom koja ne želi biti ušutkana. Tako je ova priča gotova. No nije gotova priča o HDZ-u i njegovoj transformaciji. Zalud sada Karamarko frazirao o 'vraćanju poštenja i iskrenog domoljublja' u stranku. Poskliznuo se na temeljne vrijednosti demokracije među kojima je su i one o uvažavanju drukčije mislećih i onih koji ostaju u manjini. Stoga predsjednik HDZ-a može svoju stranku na sljedećim izborima dovesti i do pobjede - jer je stanje u zemlji takvo kakvo jest i jer su hrvatski birači skloni zaboraviti, a još više gaziti po onima kojima su do jučer pljeskali, pogotovo ako je riječ o ženi koja nije nikada bila iznimno popularna – ali od novog lica stranke neće biti ništa. Do daljnjega nam ostaje stari, loš HDZ. Na diku demokraciji u Hrvatskoj.