REAKCIJE NA TRUMPA

Stigao odgovor iz Kine: Ne želimo trgovinski rat sa SAD-om, ali... Kovač: Ušli smo u novu fazu!

09.04.2025 u 10:55

Bionic
Reading

Trump je uveo Kini carine od 104 posto, a Peking je prozvao taj potez ucjenom i najavio odgovor

Kina ne želi trgovinski rat sa SAD-om no bit će primorana uključiti se u tu borbu ako američki predsjednik Donald Trump nastavi eskalirati trgovinske tenzije, priopćilo je u srijedu njeno ministarstvo trgovine. 'U trgovinskom ratu nema pobjednika', stoji u priopćenju ministarstva. 'Kina ga ne želi, ali vlada neće nikada dopustiti da se našteti ili oduzmu legitimna prava i interesi kineskog naroda'.

Trump je uveo Kini carine od 104 posto, a Peking je prozvao taj potez ucjenom i najavio odgovor. 'Sjedinjene Države koriste carine kao alat stvaranja maksimalnog pritiska u sebične svrhe – to su klasični unilateralizam, protekcionizam i ekonomsko zlostavljanje', rekao je glasnogovornik ministarstva.

Je li "carinski rat" SAD-a i Kine uvod u šire sigurnosne napetosti?

Miro Kovač, bivši ministar vanjskih poslova RH-a, rekao je u HRT-ovom Studiju 4 kako, umjesto mira u Ukrajini i na Bliskom istoku, SAD pod Trumpom fokus stavlja na ekonomski oporavak i razbijanje saveza Kina–Rusija–Iran, sve u službi očuvanja globalne dominacije.

Miro Kovač ističe da je američko-kinesko natjecanje ušlo u novu fazu te da carinske mjere SAD-a, uvedene pod Trumpom, predstavljaju pokušaj obrane američke ekonomske i vojne nadmoći. S obzirom na godišnji deficit od 2000 milijardi dolara (7% BDP-a) i pad domaće proizvodnje, SAD nastoji vratiti industriju iz Azije i ojačati vlastito tržište. Trump, kaže Kovač, djeluje odlučno i bez obzira na mišljenje ostatka svijeta. Premještanje proizvodnje u SAD već razmatraju i neka europska poduzeća. Ove promjene, iako bolne, mogu dugoročno utjecati i na sigurnosne odnose, osobito u Indopacifiku i oko Tajvana, prenosi HRT.

Trumpovi savjetnici vjeruju da bi carine od 104 % na kineske proizvode mogle prisiliti Peking na pregovore, iako je Kina spremna na dugotrajno trgovinsko iscrpljivanje. Umjesto brzog prekida rata u Ukrajini ili mira na Bliskom istoku, prioritet SAD-a je izbjegavanje recesije i očuvanje globalnog utjecaja. Amerika nastoji pronaći modus vivendi s Rusijom, surađivati na Arktiku i u Aziji, te oslabiti osovinu Kina–Rusija–Iran–Sjeverna Koreja. Cilj je udaljiti Rusiju od Kine i tako razbiti savez koji prijeti američkoj dominaciji. Sve je podređeno strateškim interesima SAD-a, prenosi HRT.