Zašto je blokirano gotovo 900 poljoprivrednih gospodarstava s ukupnim dugom oko pola milijarde kuna? Može li Zakon, koji će zabraniti nepoštenu trgovačku praksu, spriječiti uvozni lobi u uništavanju domaće poljoprivrede? Bila je to tema sinoćnje emisije Otvoreno urednika Mislava Togonala, a u studiju su gostovali državni tajnik (HDZ) Tugomir Majdak, zastupnica u Europskom parlamentu (SDP) Biljana Borzan, bivši ministar gospodarstva (Most) Tomislav Panenić, Tihomir Jajić iz Hrvatske udruge poljoprivrednika, Stipo Grabrić Jambo (HSS) i Stanko Zdravčević iz Zajednice udruga seljaka Slavonije i Baranje
'Vlada će iskoristiti mogućnost produljenja moratrija od 7 godina koji priječi strance da kupuju hrvatsku zemlju - i to za još dodatne tri godine', rekao je Tugomir Majdak. 'Zakon o nepoštenoj trgovinskoj praksi definirat će 25 nepoštenih praksi, poput uvjetovanja dodatnih naknada za uopće stavljanja prizvoda na policu i to nerijetko ispod nabavne cijene', objasnio je Majdak.
'Zbog slobodnog tržišta nije moguće ograničiti koliko domaćih, a koliko stranih proizvoda ćemo prodavati', objasnila je Biljana Borzan. Prema istraživanjima, 70 posto naših potrošača radije bi kupilo domaći proizvod. Problem je što se na hrvatsko tržište plasiraju proizvodi od jeftinijih sirovina, a nerijetko po većoj cijeni. Spomenula je istraživanje na 26 proizvoda od kojih je samo 4 imalo istu kvalitetu i cijenu kao i izvan Hrvatske. Kao proizvode koji su bili jako različiti na, primjerice, njemačkom i hrvatskom tržištu, spomenula je Activia jogurt od jagode, Nutellu, HiPP kašice i Ariel deterdžent. Kao pozitivan primjer istaknula je HiPP koji je odmah po izlasku rezultata istraživanja odlučio promijeniti recepturu za Hrvatsku. 'Važan je konsenzus između svih stranaka za boljitak hrvatske poljoprivrede', istaknula je Borzan, jer je nemoguće rješavati probleme ako ćemo stalno pisati novu povijest sa svakom Vladom.
'Temelj poljoprivrede je zemljište koje mora doći do seljaka', istaknuo je Stanko Zdravčević, a bez toga svi zakoni su mrtvi. 'Zemlja se hitno treba prodati seljacima', smatra Zdravčević, a brine ga i moratorij prema EU-u. Podržava zakone koje predlaže trenutna Vlada, naročito vraćanje zemlje lokalnoj samoupravi koja će najbolje znati što učiniti sa zemljom.
'Treba napraviti regionalizaciju i definirati gdje što proizvoditi', istaknuo je Stipe Gabrić Jambo kao rješenje. 'Umjesto da se pomoglo da se prodaju mandarine u dolini Neretve, danas se odlazi u Irsku i Njemačku. Umjesto majke i dobrog oca, mi imamo maćehu', rekao je Gabrić Jambo.
Tomislav Panenić kritizirao je Stipu Gabrića što je otjerao u stečaj svoje tvrtke i prikrpao se vlasti, na što mu je Jambo odgovorio da nije državi ni lipe poreza ni doprinosa dužan te poručio Paneniću da dođe u dolinu Neretve da mu pokaže što i kako radi.
Tihomir Jajić istaknuo je da su tražili da OPG-ovi u novom zakonu imaju prednost prilikom dobivanja poljoprivrednog zemljista. Kritizirao je Panenića, rekavši da se sada bavi politiziranjem, a dok je trajalo e-savjetovanje oko prijedloga zakona, on nije dao ni jedan konstruktivni prijedlog.