Na današnji dan prije 84 godine rođen je Ernesto Guevara, svjetski poznat pod nadimkom Che, koji se ubraja među najutjecajnije političke ličnosti 20. stoljeća, podjednako zahvaljujući svojim revolucionarnim uspjesima, kao i velikim promašajima
Da je Che Guevara 1967. u prašumi Bolivije uza sebe imao onoliko ljudi koliko danas na svijetu nosi majice s njegovim likom, velike su šanse da bi revolucija koju je najslavniji suvremeni revolucionar pokušao pokrenuti završila uspjehom.
No u stvarnosti se Che mjesecima potucao 'po šumama i gorama' sa sve manjim brojem vojnika pa ne iznenađuje to da su ga agenti CIA-e i bolivijskog režima uhvatili i smaknuli. Tako je 9. studenog 1967, kada je Che Guevara ubijen, nastao mit koji i danas živi kao jedan od najpotentnijih kapitalističkih simbola komunističke, mladenačke pobune – koliko god to ironično bilo.
Čovjek koje je postao mit rođen je 14. lipnja 1928. u dobrostojećoj argentinskoj obitelji koja je doduše imala lijeva politička uvjerenja, ali ne i revolucionarne inklinacije. Mladi Ernesto je patio od astme i mnogo čitao, a kao mladić i student medicine krenuo je s prijateljem na dugo putovanje motociklom, na kojem je svjedočio siromaštvu koje je tada vladalo Južnom Amerikom. Che Guevara je to iskustvo kasnije opisao u 'Motociklističkim dnevnicima', u kojima je objasnio i rađanje svoje revolucionarne svijesti.
Nakon godina raznih pokušaja, koji uključuju boravak u Gvatemali i ponajviše u Meksiku, Che je konačno svoj revolucionarni san ostvario s Fidelom Castrom na Kubi 1960. godine.
Che se već tada razvio u karizmatičnog gerilskog borca i vođu, istaknuvši se i po beskrupuloznom fanatizmu u postizanju revolucionarno-komunističkih ciljeva. Kao i svaki čovjek koji postane mit, Che je do te pozicije došao i preko leševa mnogih, što je njegovim kritičarima uvijek služilo kao argument protiv. Iako se već napisalo mnogo novinskih članaka i nekoliko knjiga koje uvjerljivo dekonstruiraju mit o Guevari, bacajući svjetlo na njegovu bešćutnost, njegova simbolička vrijednost je ostala nepromijenjena.
S druge strane, slika Che Guevare na majici ili na zidu sobe ne znači da će ta mlada osoba sutra krenuti bacati bombe i rušiti ustavni poredak, nego da tek osjeća ne baš definirani bunt protiv sustava koji očito umiruje majica s ikoničkim likom mrtvog revolucionara. U povodu 84. godišnjice njegova rođenja zato se može bez sumnje zaključiti da Che Guevara i danas ima veliko simboličko značenje te se i zapitati - a kakvo zapravo?