MINI TORNADO

Što je dovelo do jake pijavice u Splitu?

07.01.2016 u 11:59

  • +5

Snažno nevrijeme zahvatio južnu stranu marjanskog tunela

Izvor: Pixsell / Autor: Ivo Cagalj/PIXSELL/montaža: I.E.M.

Bionic
Reading

Lovci na oluje jučer poslijepodne u Splitu dobili su rijetku priliku za snimanje goleme pijavice koja je s mora prešla na kopno i u području Marjana napravila kaos. Iako je izgledala zastrašujuće, nije prouzročila veliku materijalnu štetu: nekoliko polomljenih stupova javne rasvjete, par prometnih znakova i ukupno desetak iščupanih i oštećenih stabala te manja oštećenja na krovu obližnje osnovne škole. Neuobičajeno jak vrtlog formirao se nad morem u Bračkom kanalu, a veću štetu spriječila je činjenica da je po prelasku na kopno skrenuo i raspao se na splitskom brdu Marjan, točno ispred južnog ulaska u Marjanski tunel

Gradski komunalci sanirali su štetu već u idućih nekoliko sati, no manje ekipe ostale su na terenu i u četvrtak ujutro, kako bi dodatno uskladile uništene semafore. Voditelj održavanja u tvrtki Cestar Jakov Anterić kaže da šteta nije tolika koliko se u prvi mah učinilo, premda su prizori slomljenih čeličnih stupova doista izgledali dramatično.

Pojava pijavice na splitskom području spada u vrlo rijetke prirodne fenomene i po službenim podacima meteorološkog opservatorija, smještenog upravo na Marjanu, u posljednjih šezdeset godina zabilježena je tek jednom. Ipak, proteklih godina pijavica je pogodila područje Vrgorca (prošlog ljeta), a posebno se pamti ona koja je poharala dubrovački Stradun 2012., kada je po svjedočenjima građana odnijela jedan suncobran desetke metara uvis.

Pijavice nastale nad morem, inače, imaju sva obilježja manjeg tornada.

'One su jako rijetke, posebno u najhladnijim dijelovima godine. Događaju se pri velikoj razlici između temperature mora i zraka', objašnjava Rade Popadić iz udruge Crometeo.


'Za njen nastanak potrebna su tri uvjeta: topla površina mora, dovoljno vlage u prizemnom sloju atmosfere i različiti smjerovi vjetra, što se jučer i dogodilo', dodaje Popadić. Ovakvi fenomeni, kaže, nemaju nikakve veze s klimatskim promjenama: istina je da se klima mijenja, ali i da su se pijavice oduvijek događale. Pa i u Dalmaciji: prvi zapis o ovakvom fenomenu star je oko pet stotina godina.

'AJME! AJME! AJME! (da, tri puta) Kakav apsolutno zapanjujući video današnje pijavice pored Splita u Hrvatskoj!' napisao je meteorolog i lovac na ekstremne oluje Reed Timmer u objavi na facebook-stranici Severe Weathera.


WOW! WOW!! WOW!! (yes, three times!) What an absolutely amazing video of today's tornadic waterspout near Split, Croatia! https://www.youtube.com/watch?v=ZKejJjW3kLM&feature=youtu.beReed Timmer: Meteorologist and Extreme Storm Chaser

Posted by Severe Weather Europe on Wednesday, January 6, 2016