Nakon što je glavni tužitelj Međunarodnog kaznenog suda u Haagu (ICC) zatražio odobrenje za uhidbene naloge protiv čelnika Izraela i Hamasa, postavilo se pitanje kakav je to uopće sud i koliko daleko seže njegova nadležnost
Međunarodni kazneni sud, koji traži naloge za uhićenje visokih čelnika Izraela i Hamasa na temelju optužbi za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti zbog napada na Izrael 7. listopada i kasnijeg rata u Gazi, pokreće slučajeve protiv pojedinaca za ratne zločine ili zločine protiv čovječanstva, prenosi CNN.
Dva različita postupka
Objava ICC-a u ponedjeljak odvojena je od slučaja koji trenutačno vodi Međunarodni sud pravde (ICJ) i to nakon što su iz Južnoafričke Republike stigle optužbe da je Izrael počinio genocid u Gazi u napadima, koji su uslijedili nakon krvoprolića koje je predvodio Hamas 7. listopada .
ICJ saslušava slučajeve koje su pokrenule države optužujući druge za kršenje svojih ugovornih obveza prema Ujedinjenim narodima.
Nadležnost ICC-a
Međunarodni kazneni sud smješten je u nizozemskom Haagu, i osnovan je 2002. i to potpisivanjem ugovora pod nazivom Rimski statut. ICC djeluje neovisno. Većina zemalja, njih 124, su potpisnice i obveznice sporazuma, ali među njima nisu, između ostalog, Izrael, SAD i Rusija.
U praksi to znači ako sud odobri zahtjev tužitelja ICC-a, Karima Khana, i izda naloge za uhićenje čelnika Hamasa i Izraela, svaka država koja je članica morala bi ih uhititi i izručiti Haagu.
Prema pravilima suda, sve potpisnice Rimskog statuta imaju obvezu u potpunosti surađivati s njegovim odlukama. To bi Netanyahuu i Gallantu izuzetno otežalo međunarodno putovanje, uključujući mnoge zemlje koje su među najbližim saveznicima Izraela, poput Njemačke i Velike Britanije.