Pred Hrvatskom su još jedni parlamentarni izbori, ujedno i prvi izbori za Sabor na kojima birači mogu koristiti preferirani glas, a koja su očekivanja stranaka i koalicija, što otkrivaju izborne liste, kakva će biti izborna kampanja, razmišljaju li o postizbornim koalicijama razgovarali su u HRT-ovom Otvorenom predstavnici lista kojima ankete daju najveće izglede: Bojan Glavašević (Hrvatska raste), Damir Jelić (Domoljubna koalicija), Boris Miletić (IDS), Dragan Vulin (HDSSB), Ivan Kovačić (Most) i Dušan Cvetanović (Živi zid)
Bojan Glavašević rekao je da su liste u koaliciji Hrvatska raste sastavljene tako da budu pobjedničke te da su svi pozicionirani na smislen način - pa tako ni 6. izborna jedinica za Borisa Lalovca nije neočekivana - to je područje u velikim dugovima gdje je možda najpotrebnije vratiti ljudima povjerenje, smatra Glavašević. Istaknuo je da drugi ministri, koji nisu na prvim mjestima lista, nisu sankcionirani na taj način i da to nije poruka o njihovim uspjesima. Građani biraju između doline suza u koju nas je uveo HDZ i onih koji su tri godine čistili i izvodili Hrvatsku iz te doline. HDZ sada obećava biračima da će ih tamo i vratiti. (...) Vladajuća koalicija pokazala je da ima rezultate i nudi biračima da se ne moraju vraćati na staro, rekao je Glavašević u emisjji HRT-a Otvoreno
Dušan Cvetanović iz Živog zida nije zabrinut što je organizacija iz Velike Gorice kompletno istupila te kaže da je u pitanju bilo tek nekoliko članova. Istaknuo je da Živi zid ima na listama ljude koji su se u posljednje tri godine iskazali na terenu kao aktivisti i borci za ljudska prava. Živi zid nudi promjenu čitavog političkog modela kako Hrvatska ne bi otišla u bankrot, rekao je Cvetanović. Spomenuo je primjer Islanda koji je smjestio bankare tamo gdje im je mjesto. Komentirajući neuspjeh grčke Syrize, Cvetanović je rekao da ona nije odradila ono što je trebala te da se ispostavilo da je bila sistemski igrač. Postizborne koalicije za Živi zid nisu opcija.
Dragan Vulin je žalostan što je Dražen Đurović napustio HDSSB te smatra da su u ovome slučaju osobne ambicije prevladale stranačke interese. HDSSB ima dovoljno drugih kvalitetnih i prepoznatljivih kandidata, istaknuo je Vulin.
Fokus HDSSB-ovog programa jest na poljoprivrednoj, prehrambenoj i prerađivačkoj industriji koje trebaju biti temelj razvoja zemlje, kao i reforma regionalne i lokalne samouprave, objasnio je Vulin. Slavoniji treba vratiti njeno dostojanstvo. Cijena pristupanja postizbornoj koaliciji je ono što jamči oporavak i razvoj Slavonije, a HDSSB očekuje ministarsko mjesto u resoru poljoprivrede.
IDS-ov Boris Miletić objasnio je da je njegova stranka koristila tzv. bottom-up approach u odabiru kandidata, tako da je svaka podružnica kandidirala svojega i onda je stranka sastavila popis. Miletić je istaknuo decentralizaciju Hrvatske kao težište IDS-ovog programa - kako gospodarstva, poljoprivrede i turizma, tako i decentralizacija korištenja europskih fondova, zdravstva i socijalne skrbi, infrastrukture i zaštite okoliša te znanja i kulture. Ministarske fotelje nisu uvjet za postizbornu koaliciju, već čvrsta jamstva da će se ispoštivati dogovori o decentralizaciji i regionalizaciji. Postizborno udruživanje s Domoljubnom koalicijom IDS ne vidi kao opciju jer su, kaže Miletić, ideološke razlike naprosto prevelike.
Iako je njihova lista sastavljena od nezavisnih kandidata, Ivan Kovačić iz Mosta kaže da su oni tim koji ne zanimaju saborska mjesta, već isključivo provođenje reformi. Angažman profesora Roberta Podolnjaka u trećoj izbornoj jedinici je iznenađenje samo za neupućene, rekao je Kovačić. Most su birači prepoznali kao one koji će unijeti promjenu. Oni koji žele glasovati za nas, shvaćaju nas kao čistače koji će doći počistiti stan nakon višednevnog orgijanja, opisao je Kovačić. Osim političke podobnosti, Hrvatskoj šteti i državni klijentelistički kapitalizam, kao i neoliberalizam banaka koje se u Hrvatskoj ponašaju onako kako ne čine u drugim zemljama. Postizbornih koalicija neće biti, ministarska mjesta ih ne zanimaju, već samo reforme. Moguća je eventualna kratkoročna koalicijska podrška, ako se pokaže istinska želja i spremnost na reforme.
Upitan o postrojavanju stranačke, odnosno Slavonske sokolske garde na Markovom trgu, Vulin je rekao je nošenje borbenih prsluka dio uniforme za sportska događanja, kao i za svečanosti i protokolarne prilike. Glavaševiću je najvažnije da na odorama nije bilo nacističkih simbola te dodao kako su simboli puno više dvojbeni u Savskoj 66, u šatoru i ispred njega. Na Glavaševićevo pitanje čemu služe plinske boce na ulici ispred šatora, Jelić je kazao da su plinske boce pitanje komunikacije i odgovorio kako je logično da kad su ljudi ogoročeni, oni imaju različite manifestacije.