Međunarodni stručnjaci dokumentirali su teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava masovih razmjera za koja je odgovorna ruska strana otkako je Moskva napala Ukrajinu, ali navode da je u manjoj mjeri bilo i kršenja za koja je odgovorna ukrajinska strana
Izvješće koje je u srijedu objavio Ured za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), institucija Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) sa sjedištem u Varšavi, iznosi te optužbe.
Osobito teški slučajevi uključuju granatiranje kazališta u Mariupolju sredinom ožujka i željezničke postaje u Kramatorsku početkom travnja, što je rezultiralo smrću civila, i za koje je ODIHR rekao da bi mogli predstavljati ratne zločine Rusije.
ODIHR je rekao da je bio izuzetno zabrinut zbog ruske opsade ukrajinskih gradova i mjesta, što je spriječilo sigurnu evakuaciju civila.
Ponašanje ruske vojske obilježeno je općim nepoštivanjem osnovnih načela selektivnosti napada, proporcionalnosti i mjera opreza u skladu s humanitarnim pravom, navodi se u izvješću.
Svjedoci su izvijestili o mnogim nezakonitim pogubljenjima, zatočenjima, otmicama i slučajevima mučenja i seksualnog nasilja.
Ukrajinska vojska također je u manjoj mjeri prekršila humanitarno pravo, ističe se u izvješću, uključujući nasilje protiv osumnjičenih pljačkaša. Dokazi su pokazali da su obje strane prekršile međunarodno pravo u postupanju prema ratnim zarobljenicima.
Ovaj dokument na 53 stranice izričito je označen kao izvješće ODIHR-a, a ne OESS-a.
OESS je uglavnom paraliziran od početka sukoba koji je pokrenula Rusija, ključna članica organizacije.