U Njemačkoj se sve glasnije prosvjeduje protiv njemačke vlade, čiju se politiku prema Rusiji smatra glavnim krivcem za porast inflacije i rast cijena energenata, a tisuće ljudi, uglavnom na istoku zemlje, izišlo je u ponedjeljak navečer na nove prosvjede
U saveznoj pokrajini Mecklenburg - Prednja Pomeranija na ulice je izišlo oko 7.000 prosvjednika, koji su nosili transparente sa zahtjevima za prekidom isporuke oružja Ukrajini te ukidanje sankcija Rusiji. Na prosvjedima održanim i u ostalim dijelovima istočne Njemačke (bivše Njemačke Demokratske Republike) mogle su se čuti kritike na račun politike vlade prema Rusiji i prijateljskog odnosa prema Ukrajini i izbjeglicama iz Ukrajine.
„Mi ne možemo spasiti čitav svijet“, stajalo je na transparentima u Magdeburgu, u saveznoj pokrajini Saska-Anhalt. Na mnogim prosvjedima sudionici su, osim njemačkih, isticali i ruske zastave. Dan prije su u Berlinu održani veliki prosvjedi s istim porukama, koje je organizirala desno-populistička Alternativa za Njemačku (AfD).
Na središnjem skupu pred zgradom Reichstaga predsjednik AfD-a Timo Chrupalla optužio je njemačku vladu te posebice ministra gospodarstva iz stranke Zeleni Roberta Habecka da vodi „gospodarski rat protiv Rusije“. Procjenjuje se da desna AfD trenutno profitira od nezadovoljstva jednog dijela građana koji izlaze na ulice usprkos rekordnim sumama novca koje vlada izdvaja kako bi smanjila financijski pritisak na građane.
Na izborima za lokalni parlament u saveznoj pokrajini Donja Saska u nedjelju AfD je udvostručio broj zastupnika. Prema istraživanju instituta Infratst Dimap za javni servis ARD, većina birača u nedjelju je AfD birala ne zbog preferencija prema politici stranke, nego iz protesta prema aktualnoj vladi u Berlinu.
Iz istog istraživanja proizlazi da 33 posto birača u Donjoj Saskoj izražava zabrinutost zbog velikog priljeva izbjeglica u Njemačku, čiji broj je u međuvremenu prešao granicu od milijun.
Magdeburški politolog i stručnjak za radikalno desnu scenu u Njemačkoj David Begrich procjenjuje da na novim prosvjedima, koji se održavaju ponedjeljkom po uzoru na prosvjede koji su doveli do rušenja Istočne Njemačke, sudjeluju „iste strukture“ koje su organizirale i prosvjede protiv vladine politike mjera protiv pandemije koronavirusa.
„Na ovim prosvjedima susrećemo isti narativ kao i tijekom korona prosvjeda, po kojemu je krizu namjerno izazvala njemačka vlada“, rekao je Begrich. On procjenjuje da bi val prosvjeda dolaskom jeseni i zime mogao ojačati.