U smrti kao i za života, mišljenja o kardinalu Georgeu Pellu u Australiji su podijeljena: dok su vjernici u srijedu oplakivali odlazak 'velikog čovjeka Crkve', žrtve njegova seksualnog zlostavljanja poručile su da za njim neće proliti ni suze
Jedna od najmoćnijih osoba Rimokatoličke Crkve, kardinal Pell umro je u utorak u Rimu u dobi od 81 godine zbog srčanih komplikacija koje su uslijedile nakon operacije kuka.
Čovjek koji je osuđen, zatvoren, a zatim i oslobođen zbog zlostavljanja dvojice 13-godišnjaka devedesetih godina prošlog stoljeće i dalje duboko polarizira društvo. "Za mene osobno to je bila vrlo tužna vijest i pravi šok", rekao je nadbiskup Melbournea Peter Comensoli.
No Phillip Nagle, muškarac koji je žrtva kardinalova zlostavljanja iz Victorije, rekao je kako vjeruje da je Pell znao puno više o seksualnom zlostavljanju nego što je rekao. "Nitko od nas za njim neće liti suze", prenio je njegovu izjavu list The Age iz Melbournea.
Svi smo mi grešnici
U gradskoj katedrali svetog Patrika održana je misa za Pella. "Mislim da je kardinal bio jedan od velikih ljudi Katoličke Crkve u Australiji, ali i na međunarodnoj razini. Dugi niz godina bio je iskreni branitelj vjere, veliki čovjek Evanđelja", rekao je Comensoli novinarima ispred crkve.
Upitan bi li način kojim je Crkva rješavala slučajeve seksualnog zlostavljanja mogao baciti sjenu na Pellovu ostavštinu, nadbiskup je odgovorio da su poduzeti koraci kako bi se ta pitanja razjasnila. "Ja sam grešnik, svi smo mi grešnici. I svi smo u tom smislu podbacili na različite načine", dodao je Comensoli.
Bivši konzervativni australski premijer Tony Abbott, Pellov prijatelj koji ga je posjećivao u zatvoru, rekao je da je kardinalovo ime okaljano "monstruoznom optužbom". "Njegovo zatvaranje na temelju optužbi koje je Visoki sud naposljetku odbacio bio je moderan oblik razapinjanja na križ", rekao je Abbott. "Meni se on čini poput sveca u današnjim vremenima".
Olimpijska hipokrizija
No za mnoge će se Pellovo ime uvijek povezivati s mukama kroz koje su prošle žrtve svećeničkog seksualnog zlostavljanja. Pell je 2019. osuđen na šest godina zatvora i evidentiran kao seksualni prijestupnik. U zatvoru Barwon blizu Melbournea proveo je 12 mjeseci prije nego što je australski Visoki sud u žalbenom postupku poništio presude, otvorivši put njegovu povratku u Rim krajem 2020. godine.
Unatoč sudskoj presudi, nakon posebne istrage koju je provela vlada javnost je kritizirala Pellovu ravnodušnost prema pričama žrtava o seksualnom zlostavljanju unutar australske Katoličke Crkve.
"Olimpijsko licemjerje i dvostruki standardi crkvene hijerarhije ovdje su u potpunosti vidljivi", rekao je Michael Magazanik, odvjetnik iz odvjetničke tvrtke RightSide Legal, prenosi The Age. Ovdje imamo "izljeve ljubavi prema čovjeku koji je, najblaže rečeno zažmirio na masovno zlostavljanje djece, smislio pravni plan koji je difamirao žrtve zlostavljanja i kao osoba bio nesposoban za suosjećanje sa žrtvama."
Bitka se nastavlja
Donald McLeish, iz Mreže preživjelih osoba koje su zlostavljali svećenici, rekao je da je Pell utjelovljenje Crkve koja zanemaruje žrtve seksualnog zlostavljanja. "Naravno, nema radosti u tome da itko umre, no mnogi žrtve neće odustati. Pell je otišao, no bitka se nastavlja", kazao je.
Australski odvjetnici su u međuvremenu potvrdili da će nastaviti s građanskim sporom jer se žrtve mogu naplatiti iz Pellove ostavštine. Slučaj je pokrenuo otac bivšeg ministranta koji je tvrdio da ga je Pell seksualno zlostavljao. Sin mu je umro 2014.
"Nastavit će se potraživanja protiv crkve i Pellove imovine", rekli su odvjetnici. Na novinarsko pitanje da prokomentira Pellovu smrt australski premijer Anthony Albanese izrazio je sućut "svima onima koji danas tuguju". Kardinalovo tijelo trebalo bi biti prevezeno u Sydney radi pokopa u kripti katedrale svete Marije, rekli su crkveni dužnosnici. Albanese je odbio odgovoriti na pitanje hoće li doći na sprovod te je samo kazao da još nije određen datum pokopa.