Ugledni njemački ekonomski institut Ifo, u Hrvatskoj najpoznatiji po suradnji na u međuvremenu zaboravljenom gospodarskom programu HDZ-a, u svojem novom istraživačkom izvještaju pozabavio se ekonomskim posljedicama uvođenja kontrole granica unutar EU-a zbog izbjegličke krize. Ifo je izračunao da bi de facto ukidanje šengenskog sporazuma moglo EU koštati 15 milijardi eura, s time da se njihov istraživanje odnosi na 27 članica Unije. Izuzetak je Hrvatska, za koju nema službenih podataka o troškovima strožeg graničnog režima
Sustavne granične kontrole na izbjegličkim rutama u Europi mogle bi EU koštati i do 15 milijardi eura, izračunao je minhenski Ifo institut u svojoj publikaciji ‘Handelseffekte der Grenzkontrollen’ tj. ‘Efekti graničnih kontrola na trgovinu’, koju potpisuju ekonomski stručnjaci za vanjsku trgovinu Gabriel Felbermayr, Jasmin Gröschl i Thomas Steinwachs.
Ifovi stručnjaci predviđaju da bi granične kontrole u šengenskom prostoru smanjile i ekonomski rast cijele EU te je Felbmayr izjavio da bi duže čekanje kamiona na granicama - što je samo jedna od posljedica uvođenja graničnih kontrola - rezultiralo troškovima između 9 i 15 milijardi godišnje, odnosno između 17 i 30 eura po glavi stanovnika EU.
Ifov izračun odnosi se na 27 članica Europske unije te je Hrvatska jedini izuzetak, a objašnjenje koje su dali minhenski ekonomisti glasi da za najnoviju članicu EU nisu mogli naći relevantne i dostupne podatke na osnovu kojih bi mogli donijeti svoja predviđanja.