Talijanski novinar Tommaso De Benedetti objavio je u utorak na lažnom Twitter profilu vijest da je umro srbijanski ratni zločinac Ratko Mladić. De Benedetti je vijest plasirao preko lažnog profila na kojem se predstavlja kao ministrica vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Bisera Turković
De Benedetti je najprije objavio kako je Mladić umro i kako mu je to potvrdio predsjednik Haškog suda, prethodno navodeći kako je za Mladićevu smrt doznao od izvora u UN-u.
Samo dvadesetak minuta kasnije, De Benedetti otkriva svoju podvalu, koju je progutalo jako puno domaćih i regionalnih portala.
Twitter je glavni De Benedettiev alat, gdje je uz pomoć lažnih profila narušavao diplomatske odnose između zemalja, podigao cijenu nafte, prevario niz svjetskih vođa i naravno, osramotio tisuće medijskih kuća. Njegova profesionalna trolerska karijera dovela je do toga da ga jedan dio javnosti promatra kao serijskog prevaranta, dok ga drugi nazivaju društvenim aktivistom zato jer ukazuje na slobost današnjih medija i prevelik utjecaj društvenih mreža.
Iako su njegove metode opasne i kontroverzne, sam De Benedetti je prilično bezopasan lik, bivši novinar, učitelj i otac dvoje djece, koji svojim akcijama želi 'promijeniti način na koji koristimo internet'.
Njegova kampanja podvala počela je još 2000. godine kada je radio u raznim talijanskim novinama, a objavio je više od 60 lažnih intervju s primjerice, Johnom Grishamom, Desmondom Tutuom, papom Benediktom, Mihailom Gorbačovom te Dalaj Lamom.
Lažni intervju otkriveni su tek 2010., kada su ih detektirali novinari New Yorkera. 'Italija je cirkus', rekao je De Benedetti kada je razotkriven, objasnivši da je lažne intervjue kao slobodnjak prodavao raznim novinama i da su ih u većini slučajeva novine objavljivale bez ikakve provjere.
No, njegovo razotkrivanje nije bio nego kraj, dapače, to mu je bio početak 'prave karijere'. 'Želim biti prvak Italije u laži', rekao je 2010. Nakon što je ugašen 'biznis' s lažnim intervjuima, prebacio se na društvene mreže kako bi širio kaos.
Od 2010. on stvara lažne Twitter profile koji izgledaju vjerodostojno, objavljuje naizgled očekivan i normalan sadržaja i potom, kada stekne dovoljno veliku publiku pušta 'prijelomnu vijest'. Prvi lažni profil koji je otvorio bio je onaj ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji je za par dana postao Edward Snowden, pa švedska premijerka, ruski ministar obrane i tako ukrug.
Osim novinara, De Benedettija na društvenim mrežama prate diplomati i političari, te niz malih portala koji nemaju resurse kako bi provjerili svaku njegovu objavu i koji su presudni za širenje njegovih laži. No, mamac često zagrizu i velike ribe, pa je tako 2012. predstavljajući se kao ruski ministar obrane objavio da je poginuo sirijski predsjednik Bašar al Asad, što su brzo primijetili razni brokeri što je dovelo do kratkotrajnog ali značajnog rasta cijene nafte nastalog uslijed neizvjesnosti koja bi nastala da je sirijski predsjednik tada stvarno i poginuo.