U ŠARENOJ KOŠULJI

Tetovirani znanstvenik oduševio internet

13.11.2014 u 16:18

Dr. Matt Taylor - Rosetta
Bionic
Reading

Malo je ljudi koji su ostali ravnodušni kada je dr. Matt Taylor, član misije letjelice Rosetta, u LiveStreamu proslave slijetanja na komet koji je pozorno pratio cijeli svijet u srijedu osvanuo u ludo dizajniranoj havajki

Otkačeni znanstvenik, poznat po svojem osebujnom stilu odijevanja i raskošnim tetovažama, bez pardona se usred povijesne svečanosti pojavio u drečavo-šarenoj košulji ukrašenoj polugolim ženama, i to ne baš u sitnom tisku – nikome tko je gledao prijenos nije mogao promaknuti neobičan uzorak.

'Ja sam uvjeren da ćemo srediti to slijetanje. Toliko sam uvjeren da sam ga dao nacrtati na svojem tijelu... To je moje pretkazanje za kraj dana, da ćemo spustiti lender na komet', rekao je jučer za BBC londonski znanstvenik i digao palčeve visoko u zrak.

Očekivano, nedugo nakon prijenosa Twitter je eksplodirao. Neki su Taylorov vrlo ležeran, gotovo dječački izbor odjeće – bermude, ljubičaste čarape, havajku i tenisice, nazvali 'ludim', a drugi 'interesantnim'. Neki su ga nazvali kul, a jedan je obožavatelj otišao toliko daleko da je napisao da bi tako trebali izgledati svi znanstvenici. No bilo je i onih koji su golišave ljepotice na košulji u prigodnom stilu Barbarelle doživjeli kao politički nekorektnu objektivizaciju žena.

Namjerno ili ne, kako god bilo, neozbiljni Taylor otvorio je ozbiljno pitanje – je li takav odabir odjeće prikladan i medijski prihvatljiv za ovakve prilike.

Ljepota ženskih tijela kao ukras na muškoj odjeći nije novost. Primjerice novčanike iz kolekcije Paula Smitha već dulje vrijeme krase vintage slike golišavih pin-up djevojaka. Slično je i s različitim poznatim streetwear markama kao što je primjerice Ed Hardy.

Također nije neuobičajeno da znanstvenici izgledaju opušteno ili čak otkačeno. A zašto i ne bi? Oni ne prodaju svoje tijelo, ni svoje ozbiljne menadžerske i PR vještine niti neke komercijalne proizvode koji se trebaju dopasti svima od devet do 99 i ispuniti njihova očekivanja; oni prije svega prodaju svoje genijalne umove i ideje uz koje nekako očekivano ide i ekscentrična osobnost pa i prijezir prema izlišnim konvencijama. Sjetimo se samo Alberta Einsteina i njegova ležerna odijevanja, duge razbarušene kose i iznad svega njegova portreta s isplaženim jezikom koji je postao ikonom pop kulture i gotovo nezaobilaznim ukrasom studentskih soba. Oni koji su studirali fiziku po kursu nobelovca Richarda Feynmana mogu se sjetiti da je ovaj genijalni znanstvenik za korice svoje knjige odabrao fotografiju na kojoj udara u male bubnjeve - bongose. Ne u kuti u laboratoriju niti s kredom u ruci pred školskom pločom.

Da stvar bude zanimljivija, pozadina Taylorove predstave začinjena je jednom dodatnom pikanterijom. Naime, iz insajderskih krugova ESA-e može se čuti da su ga čelnici agencije zamolili da u službenim javnim nastupima nosi duge rukave i nogavice kako bi pokrio vrlo uočljive tetovaže, unatoč tome što jedna od njih predstavlja upravo Rosettu. Činjenica je da se simpatični Britanac baš i nije previše striktno držao ovog savjeta - i ranije je znao nositi šarene havajke i majice kratkih rukava. No jučer je očito procijenio da je povijesna proslava slijetanja lendera na komet idealna prigoda da si da nešto više oduška i u golišavoj havajki s kratkim rukavima visoko digne palčeve – kako cijelom svijetu tako i svojim šefovima.

Ako to nije zaslužio u ovakvom povijesnom trenutku, nakon više od desetljeća rada na tako važnoj i zahtjevnoj misiji kao što je Rosetta, teško je vjerovati da će ikada. Slažete se? A što se kritika na račun Barbarella tiče, ne bismo li onda trebali zatvoriti gotovo sve muzeje i spaliti gotovo sve knjige i monografije svijeta kako nama i našoj djeci ne bi slale krive poruke? Barbarella je spram onoga što umjetnost nudi čedna školarka, kako po onome što pokazuje tako i po onome što poručuje.