Mjanmarske sigurnosne snage ubile su tri osobe u Yangonu u ponedjeljak gdje stanovnici nastavljaju prosvjede nakon krvavog vikenda s više od stotinu mrtvih i pozivaju oružane formacije etničkih manjina da im pomognu u borbi protiv vojske
Diljem Mjanmara stanovnici su se odazvali na prosvjede nakon 114 ubijenih u subotu, najkrvavijeg dana gušenja prosvjeda protiv puča kojim je vojska 1. veljače poništila deset proteklih godina pokušaja gradnje demokracije.
Jedan je muškarac ubijen, a nekoliko je ranjenih kada su sigurnosne snage otvorile vatru u Yangonu, rekli su očevici i dodali da je čovjek "ustrijeljen u glavu".
"Pucali su na sve na cesti, čak i na ljude iz Crvenog križa", rekao je jedan djelatnik Crvenog križa.
Policija i vojna hunta nisu se odazvali na pozive Reutersa da komentiraju te navode.
Dvije su osobe ubijene u drugom okrugu Yangona gdje su sigurnosne snage počele uklanjati barikade, rekli su očevici u četvrti Južni Dagon.
Prema podacima udruge AAPP (Savez za pomoć političkim zatvorenicima) od državnog udara ubijena su 462 civila.
No unatoč nasilju, stanovnici ne odustaju od prosvjeda, prenose mediji i društvene mreže.
Odbor za opći štrajk nacija, glavna prosvjedna skupina, pozvala je otvorenim pismom u petak sve oružane skupine etničkih manjina da pomognu u borbi protiv "nepoštenog vojnog gušenja" prosvjeda.
"Važno je za etničke oružane formacije da kolektivno zaštite narod", navodi skupina.
"Unutarnji problem, molim"
Pobunjenici iz raznih etničkih manjina desetljećima su se borili za veću autonomiju. Iako su mnoge od njih pristale na prekid vatre, borbe su izbile između vojske i njih na istoku i sjeveru Mjanmara.
Siloviti okršaji izbili su za vikend blizu granice s Tajlandom između vojske i najstarije etničke oružane snage Nacionalne unije Karena (KNU).
Oko 3000 seljana izbjeglo je zbog toga u Tajland gdje već žive deseci tisuća Karena.
Tajlandski premijer Prayuth Chan-ocha zatražio je da mjanmarski najnoviji sukobi ostanu u Mjanmaru riječima "Neka to bude unutarnji problem. Mi ne želimo egzodus, bijeg na naš teritorij".
Na sjeveru Mjanmara u nedjelju su izbili sukobi u području rudnika žada kada je Neovisna vojska Kačina napala policijsku postaju. Nema dojava o žrtvama.
Obje oružane formacije, KNU i KIA, koje predstavljaju Karene i Kačine, podržavaju prosvjede protiv vojnog udara.
Masovna ubojstva
Mjanmarska vojska desetljećima je držala vlast tvrdeći da je jedina sposobna očuvati nacionalno jedinstvo.
Vojni udar počinila je optuživši čelnicu zemlje Aung San Suu Kyi i njezinu stranku da su lažirali izborne rezultate u studneome.
Suu Kyi je zatvorena na nepoznatom mjestu, a brojni članovi stranke su u zatvoru.
Najmanje je šestero djece u dobi od 10 do 16 godina ubijeno u krvoproliću u subotu.
UN-ov posebni izvjestitelj za Mjanmar Tom Andrews rekao je da vojska provodi "masovna ubojstva" i pozvao je svijet da izolira huntu i nametne embargo na oružje.
Zapovjednik mjanmarske vojske general Min Aung Hlaing predvodio je u subotu vojnu paradu u glavnom gradu Naypitawuu obilježavajući Dan oružanih snaga i obećao održati izbore, no nije naveo nikakav vremenski okvir.
Dan oružanih snaga slavi se u spomen na početak otpora japanskoj okupaciji 1945., što je pokrenuo utemeljitelj vojske i otac nacije Aung San, otac danas pritvorene čelnice Suu Kyi.
Min Aung Hlaing rekao je da je vojska prigrabila vlast zbog "nezakonitih radnja" koje su počinile Aung San Suu Kyi i njezina Nacionalna liga za demokraciju te ih optužuje za korupciju.
Zapadne zemlje sankcioniraju vodstvo mjanmarske vojske, no na globalnoj razini generali računaju na potporu Rusije i Kine jer su te dvije zemlje stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a i kao takve imaju snagu vetom blokirati UN-ove rezolucije.