'Znam ja čitati i ne treba mi Andrej Plenković interpretirati ono što sam pročitala', grmjela je Marija Lukačin pred tisućama prosvjednika protiv ratifikacije Istanbulske konvencije u subotu na glavnom zagrebačkom trgu. Iako je Lukačin posljednjih dana postala zaštitno lice inicijative Hrvatska protiv Istanbulske, o svom angažmanu, poslu i obitelji ne želi govoriti. No otkrili smo neke pojedinosti iz njezina života
Marija Lukačin do prije nekoliko dana bila je javnosti potpuno nepoznata da bi se prometnula u zaštitno lice inicijative čiji je subotnji prosvjed okupio pet tisuća, prema policijskim računicama, do 50 tisuća prosvjednika, prema tvrdnjama samih organizatora.
Zanimljivo je da je prosvjed u ime inicijative najavila Rozalija Bartolić, predsjednica Udruga udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata RH za Zagreb i Zagrebačku županiju, da bi se nekoliko dana kasnije Bartolić posve izgubila iz medijskog prostora, a glavnu konferenciju za medije uoči prosvjeda održalo je troje javnosti do tada nepoznatih ljudi, među njima najistaknutija Marija Lukačin, koja je održala i govor na prosvjedu.
U međuvremenu se u inicijativu uključila i Željka Markić, predsjednica udruge U ime obitelji, poznata po ranijim iznimno organiziranim inicijativama i prosvjedima. Lukačin je očito njezin izbor s obzirom na to da je autorica kolumni o majčinstvu 'Mama za pet' na portalu narod.hr, koji je pokrenula upravo udruga U ime obitelji.
Iako je poznato to da je majka šestero djece te da je vlasnica IT tvrtke, što je sama istaknula, više detalja o njoj ne zna se. Pokušali smo s njom stupiti u kontakt, no nismo uspjeli, a bliske joj osobe kažu da ne misli davati previše izjava.
Ako je suditi prema javno dostupnim podacima, Lukačin se školovala na Zdravstvenom učilištu, smjer farmacija, od 1999. do 2002. godine, a deset godina kasnije upisuje Visoku školu za informacijske tehnologije.
Upravo je IT sektor njezina domena u kojoj je poslovno povezana sa svojim suprugom Kristijanom Lukačinom. Od 2005. do 2015. radi u tvrtki Nosco, koja se kasnije transformira u tvrtku Websolution Agency, registriranu pod imenom Web rješenja d.o.o., u kojoj je njezin suprug suvlasnik. Tvrtka ima 17 zaposlenih, a prema posljednjim dostupnim podacima, u 2016. ostvarila je prihode od gotovo tri i pol milijuna kuna, uz dobit od 33 tisuće kuna.
Lukačin je sama vlasnica obrta za usluge Edulab te je tajnica Hrvatske udruge Drupal korisnika. (Drupal je otvorena softverska platforma za upravljanje web sadržajem.)
'Mama koja baš i ne brine previše'
Uz sve to, Lukačin piše kolumnu pod nazivom 'Mama za pet'. Iz njezinih tekstova može se zaključiti kako stigne raditi, imati za današnje prilike velik broj djece i baviti se građanskim aktivizmom.
Osim što naglašava kako joj muž u svemu pomaže, Lukačin ne zagovara moderno roditeljstvo. Djecu, smatra, treba učiti tome da budu odgovorna, da sama rješavaju svoje probleme i brinu se za svoje obveze. Piše kako nema pojma koja je lektira na redu ili koje ocjene djeca imaju jer je škola njihova briga.
'Pitaju me drugi roditelji kako su djeca u školi? Odgovaram da ne znam, imam osjećaj da je sve u redu. Pitaju me koje lektire imaju i kako stignu odraditi sve obaveze? Opet odgovaram da ne znam, jer imam osjećaj da je sve u redu. Da nije, sigurna sam da bih znala jer imam takav odnos s djecom, bar za sada. Ljudima je nevjerojatno da ja ne sjedim svaku večer s njima i učim ih, da ne pišemo zadaće zajedno, da ne znam što im je za lektiru i da me iskreno nekako niti nije briga dok sve ide glatko. Ali znam skoro pa sve dogodovštine iz razreda, znam svaki novi vic koji su čuli u školi, znam svakog njihovog prijatelja – ako ne po izgledu, onda po imenu i po pričama', piše Lukačin.
Uz to, djecu su naučili da za sobom pospremaju i pomažu u kućanskim poslovima.
'Djecu treba pustiti da budu oni, da budu samostalni u svojim obavezama, ali isto tako da znaju gdje i kada će se obratiti za pomoć ako igdje u životu pogriješe, bilo to sada ili kasnije. Ne želim biti mama koja će im, kako se kaže, visiti nad glavom i gušiti ih svojim prisustvom', piše Lukačin u kolumni pod naslovom 'Mama koja baš i ne brine previše'.