Bivši ministar financija Slavko Linić žestoko se obrušio na blogerske aktivnosti Ivice Todorića, ocjenjujući ih neodgovornima. 'Mislio je da može cijelim svijetom upravljati i sad u 24 sata je popustio pritiscima, a istovremeno tvrdi da je riješio sve probleme u Agrokoru i zamislite, sad ga preplaši jedna Martina Dalić. To je ispod poslovnog dostojanstva, ispod ljudskog dostojanstva. To što radi je sramotno', poručio je Linić
Temeljem svog profesionalnog iskustva u području revizije financija, Linić kaže da nije moguće isto izvješće prikazati na dva načina, kao što upozorava Ivica Todorić.
'Moguće je samo da revizori koji kontroliraju poslovanje po ugovorima nemaju dostupnu dokumentaciju, da ona nije evidentirana u poslovnim knjigama i tada ne mogu utvrditi stvarno stanje. Samo dubinska revizija, koja sve transakcije pregleda, može doći do dokumenata koji nisu evidentirani. Ja bih rekao da je odgovornost uvijek na ljudima koji vode knjigovodstvo da rade svoj posao i tog trenutka će revizija biti identična', objasnio je Linić gostujući jutros u emisiji Novi dan televizije N1.
Odgovarajući na pitanje zašto dosadašnje revizije nisu pokazale nepravilnosti u Agrokoru, bivši ministar financija kaže da nepravilnosti nisu prikazane zato što možda nisu bili dostupni dokumenti.
'Ali budimo iskreni, stanje u Agrokoru nije bilo dobro, bilo je zabrinjavajuće jer su enormna zaduženja veća od sposobnosti vraćanja, neusklađenost je rokova prihoda s rokovima povratka obveza. Kad promatrate Zakon o financijskom poslovanju, koji sam ja predložio i usvojila ga SDP-ova vlada, rokovi plaćanja su bili 60 dana. Evidentno je da su se dobavljači zaduživali i investirali u Agrokor kako bi se mogli naplatiti. To je nešto što su revizori vidjeli i znali i trebali upozoriti vlasnika da je takvo stanje neodrživo', upućuje Linić, koji je godinama upozoravao da Todorić ucjenjuje dobavljače.
'Rokovi plaćanja približavali su se i 200 dana, ugovori koje su morali potpisivati bili toliko teški da je obveza prema Agrokoru bila skoro 50 posto vrijednosti robe koju su dostavljali. To je nešto što je neprihvatljivo. To nije posao Ministarstva financija, to je posao Agencije za tržišno natjecanje... Očito da su i tu zakoni trebali biti dograđivani.'
Po njegovim saznanjima, nije točna tvrdnja Bože Petrova da od 2007. u Agrokoru nije izvršen porezni nadzor. Za vrijeme Linićevog ministarskog mandata išlo se u 'poseban nadzor vezan uz rokove plaćanja i nije bilo neplaćenih dugova prema Agrokoru'. 'Sada, ako se vidi da su bili gubici možda se čak i preplatio porez.'
Osobno, nije za to da se u ovom trenutku razgovara o osnivanju istražnog povjerenstva za Agrokor.
'Do kraja godine moramo dobiti podatke o stanju u Agrokoru, prijedlog eventualnih nagodbi i do kraja godine će istražni organi utvrditi postoje li ili ne postoje podloge za pokretanje kaznenog postupka. Tek onda se može govoriti o utvrđivanju političke odgovornosti. Neozbiljno je od oporbe da u ovom trenutku, kad je napokon nešto mira, kad je napokon neko funkcioniranje, kad su se neki vjerovnici uspjeli naplatiti... Da smo se bavili samo politikom, ovoga ne bi bilo. Netko treba shvatiti da su u ovom trenutku gospodarska pitanja važnija od utvrđivanja političke odgovornosti', smatra Linić.
'Za mene je neodgovorno pokretanje bilo kakvih rasprava u Saboru, otvoriti Todoriću govornicu. Zašto? Sigurno će biti pozvan i ovo što piše na blogovima govoriti u javnosti. To nam sada nije bitno, sada nam je potreban mir. Ovo što radi oporba je politikanstvo', ističe Linić, dodajući da prioritet treba imati namirivanje vjerovnika.
Može li financijsko izvješće, koje se objavljuje sutra, biti temelj za pokretanje kaznenih prijava?
'Ukoliko je bilo nezakonitosti u evidentiranju dokumentacije, nezakonitosti vezano za utvrđivanje rezultata, oko isplata s računa, ako je bilo i prijevara prema vjerovnicima sigurno je da osnove postoje, ali to ostavimo tijelima progona', rekao je Linić, koji smatra da treba pohvaliti to što se 'nakon ludila na političkoj sceni, gospodarstvenici okupljalju i nastoje naći rješenje za održavanje sustava'.
Smiruje loptu po pitanju 'noćnih' sastanaka u Vladi.
'Na glavi, na nogama, na svaki način bih razgovarao, kretao se i pokušavao naći rješenje. Nema tajnih sastanaka, postoje sastanci koji moraju biti iza zatvorenih vrata. Pa ne možete pred medijima raspravljati kako ćete rješavati probleme u tvrtki koja je u dubiozama od desetaka milijardi. Ljudi, o čemu mi to pričamo. Nema veze je li to na Mirogoju ili u poslovnim prostorima. Treba naći rješenje', ističe Linić.
Po njegovom sudu, roll-up sustav ipak je pomogao vjerovnicima da naplate dio potraživanja, omogućio je daljnje financiranje proizvodnje i poslovanje Konzuma. Stečaj nije dobro rješenje jer 'znamo kakva je u Hrvatskoj efikasnost stečaja, efikasnost pravosuđa, to će biti deseci godina - neće biti dobro ni za vjerovnike ni za sustav Agrokora.'
Političkim floskulama nazvao je ocjene da su Todorić, koji je dobivao državne poticaje i dok je Linić bio ministar, upravljao kompletnim gospodarstvom pa i vladama.
'Ne mogu to prihvatiti, to su političke floskule. Agrokor je dobivao poticaje shodno zakonu, za to je nadležno Ministarstvo poljoprivrede. Nitko ne osporava da su Agrokorove tvrtke koje se bave poljoprivredom dobro organizirane, daju dobre prinose, zapošljavaju masu... Uvijek postoji pitanje treba li poticaj davati samo malima ili može i velikim sustavima. To je bila politika vlade, da se da svima i da se poljoprivredu pokušava napraviti konkurentnom.'
Tvrdi da nije imao puno kontakata s Todorićem. 'Ja sam bio ministar financija i ono što je bilo moje je bilo pitanje poreza, plaćanja poreza, kontrola PDV-a. On je uvijek govorio o velikim planovima i naši odnosi su ostali čisto poslovni. Kao privrednik činio mi se razuman, govorio je uvijek o budućnosti, ali moja je uvijek primjedba bila da je problem plaćanja i da ne može razvoj biti na temelju toga što ne plaća svojim vjerovnicima. U poslovnom sam ga pogledu cijenio.'