Prije Domovinskog rata turistički kompleks Kupari ostvarivao je više od milijun i pol noćenja godišnje. U hotelima je u sezoni radilo i do 800 ljudi. A onda su idućih 20 godina propadali. Više puta najavljivani su obnova, davanje u koncesiju ili prodaja. Više stranih investitora željelo je obnoviti derutni kompleks. No, unatoč silnim najavama i obećanjima, Kupari su ostajali mrtvac na jugu Hrvatske sve donedavno, kada su napokon dobili zeleno svjetlo za uskrsnuće
Povjerenstvo za raspolaganje nekretninama Republike Hrvatske donijelo je, naime, zaključak da je sve spremno za dogoočekivanu realizaciju projekta čija se investicija procjenjuje na oko 250 milijuna eura.
'Predlaže se Vladi donošenje odluke o pokretanju postupka realizacije turističko-razvojnog projekta Kupari objavom Poziva za iskazivanjem interesa za osnivanjem prava građenja i prava služnosti nekretnina na lokaciji Kupari 1 u općini Župa dubrovačka', stoji u zaključku Povjerenstva čiji je predsjednik ministar Ranko Ostojić.
Prema saznanjima Jutarnjeg lista, poziv zainteresiranim investitorima trebao bi se objaviti do kraja siječnja, u kojem će se Kupari ponuditi na koncesiju sljedećih 99 godina, a potencijalni će prosci za jednu od najatraktivnijih udavača na Jadranu morati ispuniti nekoliko uvjeta.
Interesenata za Kupare je mnogo. Veliko zanimanje pokazale su poznate hotelske kuće poput američkog Hyatta i turske grupacije Rixos, ali i Valamar, čiji je suvlasnik Georg Eltz, te Agrokor Ivice Todorića, koji je sklopio partnerstvo s tvrtkama TUI Travel te Karisma Hotels & Resorts. Javili su se i investitori iz naftom bogatog Katara, a ulagače za Kupare želi privući i Azarbajdžanska državna fondacija.
Ako se Hyatt doista javi za Kupare, a za interes Amerikanaca znaju u Ministarstvu turizma, bit će to njihov prvi dolazak u Hrvatsku. Ta američka kompanija 2012. je ostvarila gotovo 4 milijardi dolara prihoda i 88 milijuna dolara neto dobiti. Posluje na čak 492 svjetske lokacije i ima 45 tisuća zaposlenika.
Više pročitajte ovdje