Nakon što je Vlada na današnjoj sjednici donijela odluku o ukidanju dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na Jadranu na sedam istražnih prostora, od kojih su američki Marathon Oil i austrijski OMV odustali u srpnju, oglasio se HDZ uz tvrdnju da Vlada treba ukinuti koncesije i s preostalim tvrtkama koje su dobile priliku istraživati, a to su Ina, Eni i Medoilgas
'U HDZ-u smatramo da su istekli svi rokovi koji su zakonom propisani, a istekli su 2. travnja. HDZ je svojom interpelacijom koju je podnijela u Saboru praktično i najavila blamažu ovog postupka koji je bio nezakonit, netransparentan i nepripremljen i koji je pokazao nebrigu za očuvanje mora i okoliša', kazao je Branko Bačić, saborski zastupnik HDZ-a.
U najvećoj oporbenoj stranci smatraju da Vlada nije zaštitila nacionalne interese jer je protuzakonito dala norveškoj tvrtki Spectrum, koja je obavljala seizmička istraživanja u Jadranu, da raspolaže podacima o plinu i nafti u Jadranu.
'Tražimo da Vlada objavi ugovor sa Spectrumom. U kontekstu današnje odluke komična je izjava premijera od 16. kolovoza ove godine, kada je rekao da je ovaj postupak samo postupak koji omogućuje istraživanje pa ćemo nakon toga donijeti odluku isplati li nam se ili ćemo te rupe začepiti. Ako je tome tako, zašto je donio ovu odluku? Posve je sigurno da je namjerno obmanuo javnost.
Današnja je odluka potvrda toga da se Vlada ne zna nositi s procesima i da najavljuje velike projekte i onda doživi fijasko. Funkcioniraju po metodi pokušaja i pogreške. Sjetimo se monetizacije koja kad je propala premijer je dao istu izjavu kao i sada s izbjeglicama. Kao, prešli su onda s plana A na plan B. Sjetimo se outsourcinga, privatizacije HPB-a, HŽ Carga, ACI-ija, nizinske pruge, poreza na nekretnine i velikog investicijskog cunamija kad je trebalo biti sagrađeno šest-sedam hidroelektrana od čega nije bilo ništa', istaknuo je Bačić.
Na kraju svega, smatra Bačić, premijer Zoran Milanović zna da su ljudi koji žive uz more protiv bušenja Jadrana pa u predizborno vrijeme donosi odluke kojima pokušava steći političke poene, ali na taj način nanosi štetu Hrvatskoj jer se tako predstavljamo kao neozbiljan partner u procesima s velikim međunarodnim kompanijama.
'Pozivamo Milanovića da bude dosljedan i da ukine i sve preostale dozvole', zaključio je Bačić.
Podsjetimo, mogućnost istraživanja dobili su u siječnju Marathon Oil, OMV, Eni, Ina, Medoilgas. Amerikanci i Austrijanci odustali su u srpnju od potpisivanja ugovora sedam istražnih prostora zbog neriješenog pitanja granice s Crnom Gorom.
Iako su sporna samo dva polja u južnom Jadranu, oni su odustali od svega, a u javnosti se spekuliralo da je stvarni razlog odustajanje neisplativost i trenutačno niska cijena nafte na tržištu.
Holy zadovoljna odustajanjem
'Meni je drago da je razum prevladao i da je donesena odluka da se odustaje od ovog projekta. Mi smo upozoravali mjesecima da je prijedlog ugovora izuzetno štetan. Prema analizi koju su napravili stručnjaci, Hrvatska bi uprihodila samo između 14 i 35 posto prihoda od tih ugljikovodika. Da je potpisan ugovor, mi bismo definitivno podnijeli kaznenu prijavu protiv odgovornih u Vladi', kazala je šefica ORaH-a Mirela Holy