najnovije prijetnje

Trump: 'Europska unija je vrlo, vrlo loša prema nama'

22.01.2025 u 08:32

Bionic
Reading

Američki predsjednik Donald Trump u utorak je zaprijetio da će nametnuti carine Europskoj uniji i rekao da njegova administracija raspravlja o kaznenoj carini od 10 posto na kineski uvoz jer se fentanil šalje iz Kine u SAD preko Meksika i Kanade

Trump je najnovije prijetnje carinama iznio u obraćanju novinarima u Bijeloj kući dan nakon preuzimanja dužnosti.

On nije odmah uveo carine kao što je obećavao tijekom predizborne kampanje.

Financijska tržišta nakratko su odahnula u utorak, ali njegova nova izjava potvrđuje Trumpovu dugogodišnju želju za sveobuhvatnijim carinama za Kanadu i Meksiko, kao i za Kinu i EU.

Trump je rekao da EU i druge zemlje imaju problematične trgovinske suficite sa Sjedinjenim Državama.

"Europska unija je vrlo, vrlo loša prema nama", rekao je, ponavljajući ono što je već rekao u ponedjeljak. "Dakle, oni će biti obuhvaćeni carinama. To je jedini način... da dobijete pošteni (odnos)."

Trump je u ponedjeljak rekao da razmatra uvođenje carina od 25 posto Kanadi i Meksiku od 1. veljače osim ako ne zaustave krijumčarenje ilegalnih migranata i fentanila preko američkih granica, uključujući prekursore kemikalija iz Kine.

Trump je potvrdio da razmatra kaznene carine od 10 posto na kineski uvoz.

Ovalni ured
  • Ovalni ured
  • Ovalni ured
  • Ovalni ured
  • Ovalni ured
  • Ovalni ured
    +2
Novi izgled Ovalnog ureda Izvor: Profimedia / Autor: ZUMAPRESS.com / MEGA / The Mega Agency / Profimedia

Trgovinski savjetnik Bijele kuće Peter Navarro rekao je za CNBC rano u utorak da je Trumpova prijetnja carinama Kanadi i Meksiku pritisak na dvije zemlje da zaustave ulazak ilegalnih migranata i droga u SAD.

"Razlog zašto on razmatra 25 i 10 (posto), ili što god bude, za Kanadu, Meksiko i Kinu je taj što 300 Amerikanaca umire svaki dan" od predoziranja fentanilom, rekao je Navarro.

Trump je u ponedjeljak potpisao opsežni trgovinski memorandum nalažući federalnim agencijama da završe sveobuhvatne analize niza trgovinskih pitanja do 1. travnja.

To uključuje analize trgovinskih deficita SAD-a, nepoštene trgovinske prakse i valutnih manipulacija partnerskih zemalja, uključujući Kinu.