Američki predsjednik Donald Trump stigao je u četvrtak u McAllen, teksaški grad na granici s Meksikom, kako bi tamo branio svoju ideju o izgradnji zida prema toj zemlji.
Trump traži 5,7 milijardi dolara za izgradnju zida koji je obećao još tijekom predizborne kampanje i od kojeg ne odustaje, kako bi stao na kraj ilegalnoj imigraciji.
Njegovi protivnici kategorički odbijaju deblokirati sredstva za projekt koji ocjenjuju nemoralnim i neučinkovitim.
Demokrati optužuju Trumpa da koristi taktiku straha i širenja dezinformacija kako bi ispunio svoje obećanje iz kampanje i pripremio se za reizbor 2020.
"Možete imati svu tehnologiju svijeta - a ja sam profesionalac kada se radi o tehnologiji - ali ako nemate čeličnu barijeru ili zid, snažan, moćan, u našu će se zemlju prelijevati trgovina ljudima i drogom", rekao je pred odlazak iz Bijele kuće prema Teksasu.
Trump želi u toj saveznoj državi promovirati ideju o izgradnji zida, s argumentima da je zemlja suočena s krizom koja se samo tako može riješiti. Demokratska većina u Kongresu mu, međutim, za to ne želi dati milijarde dolara.
Njegov posjet McAllenu odvija se dvadesetoga dana djelomične blokade vlade zbog koje su stotine tisuća Amerikanaca, javnih službenika, na prisilnom kolektivnom odmoru ili rade bez plaće.
Nijedna strana ne želi popustiti, a Trump govori kako je spreman blokirati rad vlade mjesecima, pa čak i proglasiti izvanredno stanje kako bi zaobišao Kongres i sam alocirao novac za zid.
Trumpov plan o izgradnji zida na južnoj granici bio je jedno od glavnih obećanja njegove predsjedničke kampanje 2016. Prošli mjesec je najavio da će biti "ponosan" bude li morao blokirati vladu zbog toga pitanja.
Trump će danas biti u Teksas s dvojicom tamošnjih senatora, republikancima Johnom Cornynom i Tedom Cruzom.
Trump je u srijedu naglo prekinuo sastanak s demokratskim čelnicima u Bijeloj kući u vezi s financiranjem zida na meksičkoj granici i objavio na Twitteru da je to bio bio "potpuni gubitak vremena". Oni su, pak, odgovorili da je predsjednik "hirovit" jer ne može dobiti ono što želi.
Dva dana nakon govora u Ovalnom uredu u kojemu je dramatičnim tonom pokušao pridobiti Amerikance za svoj veliki sigurnosni projekt, pregovori su i dalje u slijepoj ulici.
Trump je rekao da neće potpisati nijedan prijedlog zakona o deblokadi vlade koji ne uključuje tražena financijska sredstva za zid.
Već više od dva tjedna oko 800.000 zaposlenika savezne vlade ne prima plaću. Tako bi uskoro mogao pasti rekord u najduljem prekidu rada savezne vlade u povijesti koji je iznosio 21 dan, između kraja 1995. i početka 1996., u vrijeme predsjednika Billa Clintona.