Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk i Europska komisija u utorak su poručili da je "backstop" jedini način kojim se može izbjeći povratak tvrde granice na Irskom otoku, dan nakon što je britanski premijer Boris Johnson u pismu pozvao da se iz postojećeg sporazuma o Brexitu izbaci taj mehanizam
Johnson je u ponedjeljak u pismu Tusku istaknuo da bi se "backstop", zaštitni mehanizam kojim se izbjegava povratak tvrde granice između Sjeverne Irske i Republike Irske, trebao izbaciti iz sporazuma koji je EU postigao s njegovom prethodnicom Theresom May. Johnson predlaže da se unese obveza drugih "aranžmana".
"Backstop je garancija izbjegavanja tvrde granice na Irskom otoku sve dok se ne pronađe alternativno rješenje", napisao je Tusk na svom Twitter profilu, odbacivši Johnsonov prijedlog.
"Oni koji su protiv backstopa, a ne predlažu realistične alternative, u stvari podržavaju vraćanje granice, iako to ne žele priznati", dodao je čelnik Vijeća na odlasku.
Glasnogovornica Europske komisije kazala je da Johnsonovo pismo "ne nudi pravno operativno rješenje kako bi se spriječilo vraćanje granice", pa je dodala da je stav Komisije da je backstop i dalje "jedini način" da granica i dalje ostane otvorena.
Ukidanje graničnih kontrola između Sjeverne Irske, dijela UK-a, te Republike Irske, članice EU-a, bilo je jedan od ključnih aspekata Sporazuma na Veliki petak iz 1998. godine kojima su završena desetljeća krvavih sukoba.
Europski političari strahuju da bi povratak kontrola na granicama između dviju Irski mogao ponovno probuditi tamošnje tenzije, a London odbacuje rješenje da se kontrole provode između Irskog otoka i ostatka države jer bi to moglo ugroziti integritet Ujedinjenog Kraljevstva.
Sjeverna Irska je na referendumu o britanskom članstvu u EU-u glasala s 55,8 posto za ostanak, kao i Škoti s 62 posto, dok su se za izlazak odlučili najmnogoljudnija Engleska s 53,4 i Wales s 52,5 posto.
Backstop predviđa da u slučaju da se ne dogovore trgovinski odnosi u dvogodišnjem prijelaznom razdoblju nakon brexita UK ostane u carinskoj uniji. Johnson smatra da je on "antidemokratski i narušava suverenitet britanske države" te da bi se time spriječilo vođenje neovisne trgovinske politike, prenosi AFP.
On je spreman napustiti EU 31. listopada, sa ili bez sporazuma. EU je više puta ponovio da neće ponovno pregovarati o dogovoru postignutom s Theresom May.
Britanski parlament je njezin sporazum odbacio tri puta, no odbio je i izlazak bez sporazuma.