Škole i fakulteti u utorak kreću u jednodnevne štrajkove u ciklusima
Prvi je planiran 1. travnja u Splitsko-dalmatinskoj, Zadarskoj, Šibensko-kninskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, nakon njega je 3. travnja na redu istočna Hrvatska: Vukovarsko-srijemska, Brodsko-posavska, Požeško-slavonska, Osječko-baranjska i Virovitičko-podravska županija.
U ponedjeljak 7. travnja štrajk 'preuzima' zapadna Hrvatska: Istarska, Primorsko-goranska i Ličko-senjska županija, a u srijedu se seli na sjever Hrvatske, u Koprivničko-križevačku, Varaždinsku i Međimursku županiju. Posljednji od pet ciklusa štrajka planiran je 11. travnja u središnjoj Hrvatskoj: Bjelovarsko-bilogorskoj, Sisačko-moslavačkoj, Karlovačkoj, Krapinsko-zagorskoj i Zagrebačkoj županiji te u Gradu Zagrebu.
Sindikati traže isto što su zahtijevali i uoči štrajka upozorenja 19. ožujka - povećanje osnovice za deset posto, linearni rast koeficijenata, odnosno uvođenje privremenog dodatka na plaće do primjene novih koeficijenata. Traže i izuzeće djelatnika u obrazovanju i znanosti od vrednovanja te odgodu reforme strukovnih škola.
'Ako Vlada ne odreagira na ove jednodnevne štrajkove, idemo dalje, od zahtjeva ne odustajemo. Dok se nešto ne dogovori, nećemo odustati od aktivnosti - prosvjeda, štrajkova, kombinacije jednog i drugog', kaže za 24sata Matija Kroflin, glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja.
Danas u 11.30 na konferenciji za novinare će biti najavljeno koje sve ustanove idu u štrajk.
'Na mirenju su sudjelovali samo državni tajnici, nije sudjelovao ni jedan ministar, što je također bila svojevrsna poruka. Ne smijemo posustati. Moramo nastaviti našu borbu još odlučnije. Ona nije važna samo za ostvarenje trenutačnih ciljeva i ispunjavanje naših zahtjeva, nego i za dugoročnu pregovaračku poziciju sindikata', poručili su iz tog sindikata.
Navode da je u štrajku upozorenja sudjelovalo gotovo 40.000 zaposlenih u obrazovanju i znanosti, ali da Vlada i dalje smatra da je njihova pozicija dobra i upravo onakva kakva treba biti. 'Stoga, nemamo izbora, moramo nastaviti sa štrajkovima!' poručuju.
Cirkularni štrajk omogućava stalnu prisutnost u javnosti, navode, a istovremeno minimizira negativan utjecaj na nastavni proces. Iz resornog je Ministarstva sindikatima ranije poručeno da štrajk nije potreban i da su sindikati pred Vladu postavili zahtjeve koji nisu legalistički.